Gigantyczny krater na Syberii stale się powiększa

Olbrzymi krater o złowieszczym pseudonimie „Bramy do podziemi”, który nadal rozrasta się na Syberii, może ujawnić wieki klimatycznej historii naszej planety – donosi BBC.

W ciągu ostatnich 200 tys. lat klimat na naszej planecie ulegał częstym zmianom – występowały na przemian „interglacjalne” okresy względnego ciepła i chłodniejsze „lodowcowe” okresy, które pozwoliły na rozwój lądolodów. Według ostatnich badań, warstwy osadów znaleziono kraterze mają potencjał, by dać odpowiedzieć na „kluczowe pytania dotyczące czwartorzędowych środowiskowych i klimatycznych zmian w północno-wschodniej Syberii”.

Badacz Julian Murton powiedział bbc.com że warstwy zapewniają „ciągły zapis historii geologicznej, co jest dość niezwykłe”. Jak dodał, naukowcy powinni być w stanie zinterpretować klimat i historię środowiska, analizując warstw.

Historia klimatu Syberii nie jest dobrze rozumiana, ale naukowcy mają nadzieję, że dzięki rekonstrukcji przeszłych zmian środowiskowych mogą przewidzieć podobne zmiany w przyszłości.
”Docelowo chcemy sprawdzić, czy zmiany klimatu podczas ostatniej epoki lodowcowej [na Syberii] charakteryzował się dużą zmiennością” – powiedział Murton. „Ocieplenie i ochłodzenie, ocieplenie i ochłodzenie jak to miało miejsce w rejonie Północnego Atlantyku”.

Krater Batagaika osiadł na głębokości ponad 120 metrów i wzrastał w tempie ponad 18 metrów w ciągu roku- informuje Motherboard. Od momentu powstania w początku lat 1990, zmiany klimatyczne zaostrzyły się i spowodowały fale upałów, które stopiły warstwy lodowca. To doprowadziło do powstania otwartego zagłębienia.

Naukowcy nazywają krater Batagaika „megaotworem”. Gdy zmarzlina szybko topnieje powoduje powstanie blizn – „stref”, które „toną” w ziemi.

„Spodziewam się, że megaotwór Batagaika będzie nadal rosnąć, aż zabraknie lodu lub zostanie pochowany przez osady” – oznajmił dr Julian Murton. „Jest całkiem prawdopodobne, że kolejne megaotwory powstaną na Syberii, jeśli klimat nadal będzie się ocieplał”. Niektórzy badacze uważają, że kratery są „czasową bombą klimatyczną”.

Zmarzlina Arktyki zawiera zarówno metan, jak i dwutlenek węgla, który może być szkodliwy dla środowiska w przypadku uwolnienia. Według Agencji Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych, metan może mieć 25-krotnie większy wpływ niż dwutlenek węgla w następnym stuleciu. Wzrost emisji metanu miałoby fatalny wpływ na już niespokojną atmosferę planety jako gaz cieplarniany, który jest 21 razy bardziej niebezpieczny niż CO2.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.