Gigantyczny pożar tajgi na Syberii. Dym dotarł aż do Kalifornii

Syberia tajga pożar

W ostatnich tygodniach w południowych regionach Syberii wybuchły gigantyczne pożary tajgi. Zginęło lub zostało poparzonych wiele osób. Tymczasem rosyjskie władze o wywoływanie pożarów oskarżają sabotażystów. Zobaczcie filmik z epicentrum pożaru.

O tej porze roku, gdy wzrastające temperatury i posucha powodują wysychanie ściółki leśnej, rozpoczyna się sezon pożarów syberyjskiej tajgi. Jednak w tym sezonie są one znacznie rozleglejsze niż zazwyczaj. Zdjęcia satelitarne ujawniają, że niepowstrzymana ściana ognia w ciągu kilku dni pokonała aż 200 kilometrów, docierając najpierw do Mongolii, a następnie do granicy z Chinami.

Syberia tajga pożar

Dym z pożaru Tajgi Syberia tajga pożar

Syberia tajga pożar

Zmagający się z żywiołem Kraj Zabajkalski odwiedził Władymir Putin, prezydent Rosji. Od miejscowych władz uzyskał najnowsze bilanse kataklizmu, a te są zatrważające. Zginęły co najmniej 34 osoby, a 77 zostało poparzonych, stan niektórych jest bardzo ciężki. Ogień strawił przeszło 2 tysiące domów.

Na poniższym nagraniu kamera samochodowa uwieczniła igranie z ogniem na jednej z syberyjskich dróg. Kierowcy nie wiedzą jak się zachować w starciu z żywiołem. W pewnym momencie jeden z samochodów zajmuje się ogniem.

Nagranie z drogi wiodącej przez sam środek pożaru tajgi

Mieszkańcy otrzymali zapewnienie, że do września domy zostaną odbudowane, zanim nadejdą mrozy i śniegi. Dmitrij Rogozin, wicepremier Rosji, ten sam, który kilka dni temu wylądował ze swoją świtą na biegunie północnym, o wzniecanie pożarów oskarżył opozycyjnych wobec władzy aktywistów. Ich zadaniem ma być ponoć destabilizacja państwa.

Jednak prawdziwe źródło pożarów jest znacznie bardziej prozaiczne, a rosyjskie władze od dawna przymykają na nie oko. Mowa o wiosennym wypalaniu traw. Syberyjscy rolnicy w ten sposób próbują oczyścić glebę ze szkodników i ją użyźnić, czego skutek jest zazwyczaj odwrotny.

Relacja z dotkniętych pożarami zakątków Syberii

Ogień nader często wymyka się spod kontroli i błyskawicznie rozprzestrzenia na obszary leśne. Z powodu niedostępności tajgi, strażacy zmuszeni są oczekiwać aż pożary zostaną ugaszone przez deszcze, chroniąc jedynie obszary zamieszkane.

Jedynym środkiem zapobiegawczym może być edukacja rolników, aby zaczęli korzystać z nowocześniejszych i pro-ekologicznych sposobów użyźniania gleby, całkowicie zaprzestając jej wypalania. W Polsce od kilku lat prowadzone są intensywne akcje mające na celu uświadomienie rolnikom skali problemu, a więc zanieczyszczania powietrza i degradacji ziemi.

Kary grzywny i wstrzymywanie dopłat okazały się skutecznymi narzędziami walki z tym procederem. Nie udało się jednak powstrzymać podpalaczy, którzy wywołują pożary wyschniętych traw wyłącznie z nudów.

Dym z pożarów syberyjskiej tajgi wraz z wiatrem dotarł nad Półwysep Koreański, następnie nad Japonię i dalej do zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Wschody i zachody Słońca są tam niezwykle barwne, ponieważ promienie słoneczne załamują się na drobinach unoszących się w powietrzu. Płomieniste niebo jest skutkiem tego, co ma miejsce tysiące kilometrów stąd.

źródło: twojapogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.