Globalne ocieplenie opóźni epokę lodowcową aż o 100 tysięcy lat

Globalne ocieplenie może zakłócić naturalny cykl epok lodowcowych i przyczynić się do opóźnienia wystąpienia kolejnej wielkiej epoki lodowcowej o co najmniej 100 tysięcy lat – wynika z najnowszych badań, na które powołuje się phys.org.

W ciągu ostatnich milionów lat, świat przeżył około 10 okresów lodowcowych przed powrotem do cieplejszych warunków, które mamy np. teraz. Podczas ostatniej epoki lodowej, która zakończyła się 12 tys. lat temu, lodowce pokryły obszar dzisiejszej Kanady, północnej Europy i Syberii.

epoka lodowcowa

Wyjaśniając długotrwałe spadki globalnych temperatur, które sprzyjają powstawaniu wiecznego lodu, naukowcy wskazywali na połączenie długoterminowych zmian orbity Ziemi wokół Słońca, wraz ze zmianą poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Podkreślają, że planeta wydaje się uniknąć epoki lodowcowej w ciągu nadchodzących 50 tys. lat, co jest niezwykle długim okresem ciepła – wynika z badania Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu.

Ale wzrost emisji gazów cieplarnianych przez człowieka od czasów rewolucji przemysłowej, które rozpoczęły się w XVIII wieku może oznaczać, że ten łagodny okres może potrwać jeszcze 100.000 lat – napisano w czasopiśmie Nature. Wyniki sugerują, że wpływ człowieka „uniemożliwia wszczęcie kolejnej epoce lodowcowej przez czas porównywalny z czasem trwania poprzednich cykli glacjalnych” – podaje raport.

epoka lodowcowa

„Ludzie mają wpływ na zmiany klimatu na geologicznej skali czasu” – powiedział główny autor badania, Andrey Ganopolski. Jak dodał, utrzymujący się wpływ gazów cieplarnianych w dalekiej przyszłości nie wpływa w żaden sposób na pilną potrzebę redukcji emisji, które są obwiniane za ulewy, fale upałów i rosnący poziom mórz.

„Im wcześniej zatrzymamy, tym lepiej” – podkreślił. Przypomnijmy, że miesiąc temu 200 rządów na całym świecie uzgodniło umowę w Paryżu, która zobowiązuje kraje do przejścia od paliw kopalnych na rzecz zwalczania zmian klimatycznych.

„Jak żadne inne życie na planecie, epoki lodowcowe ukształtowały globalne środowisko” – powiedział Hans Joachim Schellnhuber, dyrektor Poczdamskiego Instytutu i autor badania. Zasugerował, że nowa epoka powinna być nazwana „glacjałem”. Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że globalne ocieplenie może opóźnić niektóre epoki lodowcowe, ale najnowsze argumenty rozwiewają wszelkie wątpliwości.

Naukowcy wskazują, że początki poprzednich epok lodowcowych zbiegły się z niskim poziomem energii słonecznej docierającej do Ziemi w czasie astronomicznego lata na półkuli północnej, co ma miejsce m.in. dziś. Ale epoka lodowa nie rozpoczęła się z powodu stosunkowo wysokiego poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.

źródło: krolowa-superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.