Głównodowodzący irańskich sił zbrojnych: jesteśmy gotowi na decydującą bitwę z USA i Izraelem

Głównodowodzący irańskich sił zbrojnych gen. Hassan Firuzabadi ostrzegł USA i Izrael, że jego kraj jest gotowy na „decydującą bitwę”, jeżeli zostanie zaatakowany – informuje AFP, cytując irańską agencję Farsi. To kolejny wysokiej rangą irański wojskowy, który w ostatnim czasie sięga po ostrą retorykę, wymierzoną głównie w Amerykanów.

Przed kilkoma dniami Iran ogłosił, że jego dwa okręty wojenne wpłynęły na Atlantyk i kierują się w stronę wybrzeży Ameryki. – Irańska flota wojenna zbliża się do morskich granic Stanów Zjednoczonych – ten krok to wiadomość (dla USA) – oświadczył admirał Afshin Rezayee Haddad.

W ślad za nim głos zabrał dowódca marynarki strażników rewolucji admirał Ali Fadavi, grożąc zatopieniem amerykańskich okrętów. – Amerykanie mogą w pełni oczekiwać, że ich okręty wojenne zostaną zatopione wraz z całą pięciotysięczną załogą w walce przeciwko Iranowi, a ich kadłuby będzie można znaleźć na dnie morza – oświadczył.

Iran jest gotowy zaatakować USA i Izrael

Teraz w podobnym tonie wypowiedział się głównodowodzący irańskimi siłami zbrojnymi. – Jesteśmy gotowi na decydującą bitwę z Ameryką i syjonistycznym reżimem (Izraelem) – oświadczył gen. Hassan Firuzabadi, cytowany przez Farsi.

Wojskowy ostrzegł również sąsiednie kraje. – Nie przejawiamy żadnej wrogości wobec tych państw, ale jeśli zostaniemy kiedykolwiek zaatakowani z amerykańskich baz w regionie, odpowiemy uderzając w ten obszar – zagroził.

W ubiegłym miesiącu sekretarz stanu USA John Kerry podkreślił, że jeżeli dyplomacja zawiedzie ws. Iranu, USA są przygotowane na opcję militarną. Gen. Firuzabadi stwierdził, że jest to „polityczny blef”. – Przez ostatnią dekadę ściągali tu swoje siły, ale doszli do wniosku, że nie są w stanie nas zaatakować i wycofali się – powiedział irański generał.

Amerykanie utrzymują silną obecność wojskową na Bliskim Wschodzie, skąd pochodzi znaczna część importowanej przez USA ropy naftowej. W Bahrajnie na stałe stacjonuje amerykańska V Flota.

Zachód obawia się, że w razie awantury na Bliskim Wschodzie Iran może zablokować strategiczną Cieśninę Ormuz, przez którą przepływa 35 proc. światowego morskiego transportu ropy naftowej. Wywindowałoby to ceny tego surowca do niebotycznych poziomów, sprowadzając światową gospodarkę na skraj kolejnego kryzysu.

Iran gotowy na zaatakowanie Izraela i USA

Iran gotowy na zaatakowanie Izraela i USA

Iran gotowy na zaatakowanie Izraela i USA

Iran gotowy na zaatakowanie Izraela i USA

Źródło: AFP, WP.PL autor:(tbe)

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Głównodowodzący irańskich sił zbrojnych: jesteśmy gotowi na decydującą bitwę z USA i Izraelem”

  1. Zapraszam do oglądania seri filmów pod tytułem Przetrwać apokalipsę. Odcinek 12 Springfield Underground http://www.youtube.com/watch?v=tbXRno2_nBc

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.