Grenlandia: potężna góra lodowa zaczęła się rozpadać. Może spowodować fale tsunami

gora lodowa grenlandia fala tsunami
gora lodowa grenlandia fala tsunami

Mieszkańcy grenlandzkiej miejscowości Innaarsuit są w gotowości do ewakuacji, gdyż ogromna góra lodowa zbliża się do wyspiarskich miejscowości w północno-zachodniej Grenlandii. Góra lodowa jest tak potężna, że jest w stanie spowodować falę tsunami i zniszczyć okoliczne wsie.

We wtorek część góry zawaliła się i doprowadziła do powstania wysokich fal tsunami. Mieszkańcy obawiają, że kolejna jeszcze większa fala powstanie, jeśli góra będzie się dalej cielić. Rzeki znajdujące się w pobliżu gminy mogą przybrać, zalewając domy.

„Mamy 180 mieszkańców, wszyscy jesteśmy bardzo zaniepokojeni tą sytuacją i boimy się, co przyniesie jutro” – powiedział Karl Petersen, przewodniczący rady miejskiej w Innaarsuit. Ludzie w pobliżu wybrzeża już pakują walizki i przygotowują się do ewakuacji.

Petersen oświadczył, że służby ratunkowe Grenlandii dokładnie monitorują górę lodową. Duński statek Royal Navy także czuwa w pełnej gotowości.

Kolejny problem stanowi elektrownia znajdująca się nieopodal oceanu, która pod pływem wysokich fal może ulec zniszczeniu.

Prognozy na najbliższe dni przewidują opady deszczu, które mogą ostatecznie zdestabilizować górę i doprowadzić do jej zapadnięcia. Mieszkańcy mają jednak, że przewidywany wiatr wypchnie górę lodową w głąb morza i nie będzie stanowić już zagrożenia dla okolicy.

Fala tsunami zalewająca brzeg po odłupaniu się niewielkiego fragmentu góry lodowej:

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o