Grad niemal doprowadził samolot Airbus A320 do katastrofy

Lot Chińskich Linii Lotniczych o mało nie skończył się katastrofą po tym, jak samolot został zniszczony przez gradobicie, które nawiedziło środkową część kraju – donosi weather.com.

Z powodu znacznych uszkodzeń kadłuba i rozbitej szyby kokpitu, lot o mały włos mógł zakończyć się tragicznie dla pasażerów i załogi. Na szczęście Airbus A320 wylądował w środkowochińskim mieście Chengdu – informuje CCTV. Lot rozpoczął się z nadmorskiego pacyficznego miasta Guangzhou.

grad samolot

grad samolot

Grad, który mógł mieć średnicę nawet 10 centymetrów, rozbił przednią szybę samolotu, przez co piloci mieli ograniczony widok na pas startowy, gdy lądowali. Należy jednak podkreślić, że w takim wypadku załoga może nadal polegać na specjalnych instrumentach kontrolujących lot maszyny, gdy np. widzialność jest ograniczona z powodu mgły lub słanego oświetlenia.

Grad to jeden z najbardziej niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, z którymi mogą się zetknąć piloci. Inne zagrożenia to np.: microburst związany z burzami, turbulencje czy oblodzenia.

Kopuła (nos samolotu) bierze na siebie ciężar zniszczeń w trakcie gradobicia, ale zdarza się, że uszkodzeniu ulegają również szyby – mówi Beth Krajewski z The Weather Company. Jak sama nazwa wskazuje, radar umieszczony jest wewnątrz kopuły.

To jednak nie pierwszy raz, kiedy gradobicia powodują tak poważne zniszczenia samolotu. W sierpniu ubiegłego roku samolot linii Delta Airlines dokonał awaryjnego lądowania w Denver po intensywnym gradobiciu. Kilka dni później czoło maszyny zostało przebite przez grad i ze względów bezpieczeństwa trzeba było wylądować w Neapolu.

grad samolot

grad samolot

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.