Grenlandia: Temperatura dodatnia – jest 20 stopni cieplej niż zwykle!!

Kwiecień i maj na Grenlandii jest z reguły bardzo zimnym miesiącem, aczkolwiek w ostatnich latach trend ten uległ zmianie. Na przykład w 2012 roku pokrywa lodowa zaczęła się roztapiać na początku miesiąca, a kilkadziesiąt tygodni później zarejestrowano najmniejszy zasięg pokrywy lodowej od pierwszych pomiarów satelitarnych rozpoczętych w 1978 roku. Warunki atmosferyczne i anomalie temperatury w ciągu ostatniego miesiąca wskazują, że 2016 może być podobny do tego, co miało miejsce cztery lata temu.

Na powyższej mapie przedstawiono rozkład anomalii temperatur powierzchni w kwietniu i maju 2016 r. w porównaniu do średniej 2001-2010 dla tego miesiąca. Zaznaczone na czerwono obszary oznaczają te regiony, gdzie było cieplej niż przeciętnie, a miejscami odchylenie to wynosiło 20°C. Obszary zabarwione na niebiesko to te, gdzie temperatura nie przekracza średniej wieloletniej. Tymczasem na biało zaznaczono obszar, gdzie wartości termometrów były zgodne z przeciętną, natomiast szary kolor przedstawia te regiony, na których pomiary nie mogły zostać zrealizowane z powodu zachmurzenia.

anomalia temperatury

Mapa anomalii temperatur oparta jest na danych przez instrument MODIS na satelicie Terra NASA. Temperatura powierzchni ziemi (LST) odzwierciedla ogrzanie powierzchni z powodu promieniowania słonecznego i dlatego może istotnie różnić się od rzeczywistej temperatury powietrza.

„Najbardziej zaskakujące było niesamowite odchylenie średniej temperatury w stosunku do okresu 2001-2010, zwłaszcza w centralnej części lądolodu. Sytuację pogorszył fakt, iż w Kanadzie i w północnej części Stanów Zjednoczonych było chłodniej niż zwykle” – wyjaśnił Santiago de la Pena, pracownik naukowy na Uniwersytecie w Ohio.

Według de la Pena, obszar wysokiego ciśnienia zdominował rejon pokrywy lodowej przez prawie cały kwiecień. Spowodowało to wzrost temperatury w całej Grenlandii, która w wielu miejscach osiągnęła rekordowe wartości. Wcześniej ocieplenie miało charakter losowy, obejmowało niewielki region, o znacznie mniejszej intensywności.

Nie mniej ostatnie rekordowo wysokie temperatury na Grenlandii nie są całkowicie bez precedensu. Badaczka Dorothy Hall z Goddard Space Flight Center powiedziała, że takie podobne intensywne topnienie miało już miejsce w 2002 i 2012 r.

Z kolei de la Pena podkreśla, że takie incydenty staną się bardziej popularne w przyszłości, a znaczne ocieplenie atmosfery w Arktyce sprawi, że topnienie rozpocznie się jeszcze wcześniej niż ma to miejsce dziś. Aktualnie naukowcy twierdzą, że jest zbyt wcześnie, aby dokonać dokładnej prognozy na 2016 r. „W maju wciąż odnotowujemy wysokie temperatury. Być może będzie to mieć wpływ na letni sezon topnienia” – powiedział.

źródło: krolowa-superstar.blog
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.