Groźny wulkan Mayon na Filipinach może lada chwila wybuchnąć

Wulkan Mayon FilipinyRozpoczęła się ewakuacja tysięcy ludzi mieszkających w wioskach u stóp wulkanu Mayon na Filipinach, który niemal w każdej chwili może wybuchnąć. Jego erupcje na tle historii bywały bardzo groźne. Tylko jedna z nich przyczyniła się do śmierci 1,5 tysiąca ludzi.

Od kilku tygodni zwiększa się aktywność wulkanu Mayon na Filipinach. Początkowo naukowcy ogłosili drugi stopień w 5-stopniowej skali zagrożenia erupcją. Jednak po całej serii wstrząsów i osunięciach ziemi, zdecydowano się podnieść zagrożenie do trzeciego stopnia.

Wulkan Mayon Filipiny

W związku z procedurami oznacza to ewakuację ludności z miejscowości położonych w promieniu od 6 do 8 kilometrów od krateru. Do natychmiastowego opuszczenia swoich domostw wezwanych zostało 12 tysięcy ludzi. Wysłane na miejsce specjalne patrole mają zapobiec ewentualnym powrotom ludzi do domów oraz szabrowaniu ich mienia.

Rodziny umieszczone zostały w utworzonych na wypadek kataklizmu schroniskach, gdzie będą mogły pozostawać przez 2-3 miesiące. Naukowcy są zdania, że wulkan może wybuchnąć w ciągu kilku dni, jak i tygodni. Każda jego erupcja jest niebezpieczna, ponieważ wulkan produkuje znaczne ilości popiołów, gazów i wulkanicznych bomb.

Dochodzi także do schodzenia lawin ziemnych i błotnych oraz potoków lawy. W ciągu ostatnich 600 lat wulkan wybuchał przeszło 50 razy. Najtragiczniejszy wybuch miał miejsce w 1841 roku, gdy zginęło 1,5 tysiąca ludzi. Ostatnią jego erupcję obserwowano w maju 2013 roku. Ofiarą wulkanu padły cztery osoby, turyści z Niemiec i ich przewodnik. Ewakuacja objęła dziesiątki tysięcy ludzi.

Wulkan Mayon Filipiny

Wulkan Mayon Filipiny

źródło: TwojaPogoda.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o