Gwatemala: Erupcja wulkanu Fuego i ewakuacja

Wybuch gwatemalskiego wulkanu Volcan de Fuego, jednego z najbardziej aktywnych w Ameryce Środkowej, wywołał ewakuację obszaru otaczającego szczyt – donosi rt.com.

Gwatemalski Narodowy Instytut Sejsmologii i Wulkanologii podaje, że kolumna popiołu osiągała 5,5 km, podczas gdy z krateru nastąpił „umiarkowany” przepływ lawy.

wulkan„Temu piroklastycznemu przepływowi towarzyszył umiarkowany huk wulkanu (…) opady popiołu odnotowano w takich miejscowościach jak: El Rodeo, La Rochelle, Osuna, Panimache, Morelia, Sangre de Cristo i San Pedro Yepocapa” – potwierdzają władze lokalne. Urzędnicy zalecają również, by ludzie omijali kaniony w pobliżu wulkanu.

Bombero de Antigua, zespół od klęsk żywiołowych w okolicy, napisał, że co najmniej jedna szkoła została ewakuowana w miejscowości Alotenango.

wulkan

Zdjęcia z obszaru pokazują ogromne chmury popiołu wzrastające z krateru wulkanu Fuego, który leży na zachód od kolonialnego miasta Antigua Guatemala i tłumaczy się jako „Wulkan Ognia”.

Te zdjęcia zostały zrobione w La Reunion Golf Resort w odległości 10 km od wulkanu przez uczestników zawodów stojących bezpośrednio na ścieżce biegnących jesionów. Widać na nich ogromne pióropusze popiołów falujące w dół, po zboczach wulkanu.

wulkan

Gwatemala jest domem dla ponad trzydziestu wulkanów. W środę wulkanolodzy obserwowali również aktywność wybuchową wulkanu Santiaguito w Quetzaltenango.

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o