wulkan Fuego Gwatemala 1
Aktywne Wulkany Erupcja wulkanu Wulkany

Gwatemala: prawie 200 osób zaginionych po erupcji wulkanu; nowe ewakuacje

Blisko dwieście osób zaginęło, a co najmniej 73 osoby poniosły śmierć od czasu erupcji wulkanu Fuego w Gwatemali, który wybuchł w ostatni weekend.

Siedem zupełnie zniszczonych miejscowości ewakuowano w związku z ponownym wzrostem aktywności wulkanu; wstrzymano akcje ratunkowe.

W mieście Escuintla, w pobliżu szczytu, spanikowani mieszkańcy rzucili się do samochodów, by uciec, powodując chaos na drogach. Fotograf agencji AFP był świadkiem dużego pióropuszu popiołu, który wzbił się wysoko w niebo, co zmusiło władze do przeprowadzenia natychmiastowej ewakuacji, przy zaangażowaniu dodatkowych ekip policji, wojska i ratowników.

wulkan Fuego Gwatemala

W sumie 192 osoby zaginęły od czasu weekendowych erupcji – powiedział dziennikarzom szef agencji ds. pomocy ofiarom katastrof, Sergio Cabanas.

Poszukiwanie ciał w górskich wioskach zniszczonych przez erupcję postępowało powoli – twierdzili wcześniej urzędnicy, biorąc pod uwagę charakter terenu i sposób, w jaki wulkan uwalniał duże ilości wrzącego mułu, skał oraz popiołów.

„Będziemy kontynuować nasze poszukiwania, dopóki nie znajdziemy ostatniej osoby, chociaż tak naprawdę nie wiemy, ile ich jeszcze jest, będziemy sprawdzać ten obszar tyle razy, ile to konieczne” – powiedział Cabanas. Jednakże szanse na znalezienie kogokolwiek żywego są nikłe.

„Jeśli jesteś uwięziony w piroklastycznym przepływie, trudno jest wyjść z niego żywym” – oświadczył Cabanas, dodając, że ludzie, którzy znaleźli się na drodze przepływu, mogą nigdy nie zostać znalezieni.

Ostatnią z 73 ofiar śmiertelnych żywiołu jest 42-letnia kobieta, która wskutek odniesionych obrażeń wewnętrznych zmarła w szpitalu; straciła obie nogi oraz ramię w trakcie erupcji. Jeszcze wczoraj donoszono o 72 ofiarach śmiertelnych; około 46 osób zostało rannych, z czego około połowa z nich znajduje się w poważnym stanie.

W niedzielę nastąpiła erupcja 3 763-metrowego wulkanu, która wyrzuciła gęste smugi popiołu oraz grad ognistych odłamków skalnych. Władze twierdzą, że katastrofa dotknęła ponad 1,7 miliona osób, w tym ponad 3 tys. osób ewakuowanych; wielu z nich znalazło schronienie w schroniskach w Escuintla, Sacatepequez oraz Chimaltenango.

Gwałtowność erupcji zaskoczyła mieszkańców, co mogło tłumaczyć, dlaczego pojawiły się piroklastyczne przepływy, nagłe emisje gazów oraz fragmenty skalne zamiast lawy – powiedział wulkanolog David Rothery z brytyjskiego Open University.

Prezydent Jimmy Morales, który zadeklarował trzy dni żałoby narodowej, odwiedził strefę dotkniętą katastrofą. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył, że był głęboko zasmucony „tragiczną śmiercią oraz znacznymi szkodami spowodowanymi przez erupcję”; dodał, że ONZ jest gotowa wesprzeć narodowe akcje ratunkowe i ratunkowe.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
%d bloggers like this: