Mieszkańcy Hawajów przygotowani na najgorsze. Huraganowi Lane towarzyszy wiatr dochodzący do 230 km/h

Huragan Lane

Lane – huragan czwartej kategorii – ma uderzyć w Hawaje w czwartek i może przynieść poważne zniszczenia. NASA opublikowała zdjęcia z kosmosu, na którym widać potęgę huraganu Lane.

Huragan Lane jest coraz bliżej Hawajów. Obecnie uznawany jest za huragan kategorii czwartej w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. To najsilniejszy huragan w tym regionie od 25 lat. Niesie ze sobą zagrożenie niszczycielskich wiatrów, powodzi błyskawicznych, osuwisk i lawin błotnych.

Niszczycielskie porywy wiatru wynoszące 230 km/h

Narodowe Centrum ds. Huraganów podało po godzinie 3 naszego czasu, że Lane znajdował się w odległości około 415 kilometrów od wyspy Kailua-Kona.

Maksymalna prędkość wiatru towarzyszącego huraganowi wynosi 230 kilometrów na godzinę. Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) ostrzega, że niszczycielskie porywy wiatru mają uderzyć w wyspę Big Island w nocy w czwartek, a następnie skieruje się on w stronę wyspy Maui.

500 litrów deszczu na metr kwadratowy

NHC przewiduje, że miejscami może spaść nawet 500 litrów deszczu na metr kwadratowy. „To najlepszy moment, aby mieszkańcy przyspieszyli swoje przygotowania do zabezpieczenia dobytku” – podało centrum w komunikacie. „W kilku regionach huragan może zagrażać życiu” – dodano.

Gubernator David Ige przestrzega, by przygotować się na najgorsze. Zaleca, by zaopatrzyć się w zapasy wody, jedzenia i leków na 14 dni.

Huragan Lane widziany z kosmosu
Huragan Lane widziany z kosmosu (NASA)

Hawaje opustoszały

Szkoły, kampusy Uniwersytetu na Hawajach oraz budynki niektórych urzędów administracji państwowej będą zamknięte od czwartku na co najmniej dwa dni.

Na półkach w lokalnych sklepach prawie nic już nie zostało, a ci którzy nie zdążyli się jeszcze zaopatrzyć w potrzebne produktu, kupują ostatnie sztuki.

źródło: tvn meteo

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o