Hawaje: Wstrząsy wokół wulkanu Kilauea mogą być ostrzeżeniem przed nową erupcją [kamery]

Nic w tym dziwnego, że z jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie wciąż wypływa lawa, jednak gdy obserwowane są zmiany naziemne i wzrost trzęsień ziemi jest ostrzeżeniem, na które trzeba zwrócić trochę uwagi – donosi agencja Associated Press.

W obrębie wulkanu Kilauea na Hawajach w ciągu jednej godziny zaobserwowano w ostatnim czasie nawet 20-25 trzęsień ziemi. Dodatkowo eksperci zauważyli kilkumetrową deformację powierzchni ziemi. W tym samym czasie jezioro lawy niedaleko Big Island wzrosło do rekordowo wysokiego poziomu. Następnie powierzchnia jeziora lawy znacznie obniżyła się, a naukowcy próbują dowiedzieć się, co się takiego stało.

„Wyraźnie widoczna lawa musiała dokądś uciec” – powiedział Steven Brantley, zastępca dyrektora Hawajskiego Obserwatorium Wulkanologicznego Amerykańskiego Serwisu Geologicznego (USGS).

Jedną z możliwości jest to, że erupcja nowej lawy może przebić się przez powierzchnię góry – powiedział agencji AP Brantley.

Aktualnie istnieją dwa czynne kratery wulkanu Kilauea. Jednym z nich jest erupcja lawy wpływająca do jeziora w Halema’uma’u, który możemy podziwiać w Parku Narodowym Wulkany Hawaii. Drugi to Puu Oo vent, we wschodniej strefie Kilauea, który w zeszłym roku „wysłał” w kierunku miasta Pahoa strumień lawy, który zatrzymał się za centrum handlowym.

Trzęsienia ziemi, które w ostatni piątek osiągnęły najwyższą intensywność na południowym zachodzie Kilauea, więc możliwe, że nowa erupcja może nastąpić na południowy zachód od Halema’uma’u, lub nawet w samym kraterze.

„Nie wiemy, co może być wynikiem tej działalności” – powiedział Brantley. „To jest wyzwanie, staramy się zinterpretować to, co naprawdę oznaczają te trzęsienia w odniesieniu do następnego kroku, jaki wykona Kilauea” – dodaje.

W przypadku, gdyby doszło do ewentualnego wybuchu, nie stanowiłby on większego zagrożenia dla ludzi, ponieważ rejon ten jest niedostępny dla człowieka i nie ma żadnych domów. Wulkanolodzy twierdzą, że Kilauea jest stale monitorowana i jeśli dojdzie do niespodziewanych zawrotów akcji, poinformują o nich tak szybko jak to możliwe.

Obraz z kamer wulkan Kilauea Hawaje

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o