Hildegarda z Bingen, jedna z najbardziej tajemniczych postaci Kościoła?

Hildegarda z Bingen, święta kanonizowana w ubiegłym roku. Nie wszyscy znają jej losy, proroctwa i to co za nimi się kryje. Postać dla wielu zagadkowa. Uznana za jedną z czterech kobiet doktorów świata katolickiego. Sprawia to iż jest osobowością ważną ale nie do końca rozsławioną. Właśnie losy tej oto postaci warte są przedstawienia.

Historia opisywanej świętej rozpoczyna się w 1098 roku kiedy to przyszła na świat w miejscowości Bermersheim. Była jednym z dziesięciorga dzieci Hildeberta i Mechthyldy. W związku tradycją dziesięciny jako ośmioletnia dziewczynka została przekazana kościołowi. Trafiła do konwentu benedyktynek tam w latach następnych zdobyła wykształcenie. Przez swoją pilność, pracowitość i dążenie do wyznaczonego celu po śmierci swojej przełożonej zajęła jej miejsce. Wkrótce założyła jako pierwsza klasztor dla kobiet. Jej osiągnięcia nie odnosiły się wyłącznie do zasług na rzecz kościoła ale również była pierwszą, która dokonała opisu całej flory i fauny Niemiec. Pozostawiła po sobie pamiętniki oraz twórczość w postaci pism dotykających dziedzin przyrodniczych, seksualnych, sportu, filozofii. Była w stanie stworzyć to wszystko w czasach niezbyt przychylnych na działalność kobiet.

Co czyniło tę postać tak wyjątkową? Otóż trzy lata po urodzeniu doznała pierwszej wizji. Od tej pory zdarzały się one częściej. W ich trakcie komunikowała się z bogiem. Z czasem pozwoliły one na dokładne zrozumienie treści Starego i Nowego Testamentu. O swoich nadzwyczajnych zdolnościach zaczęła głosić gdy osiągnęła czterdzieści dwa lata . Arcybiskup Moguncji Henryk wierzył w jej widzenia, był za tym by zostały one spisane. Wizje świętej odnoszą się do dziejów kościoła a głównie to co miało się zdarzyć w latach późniejszych już po jej śmierci.

przepowiednia Hildegarda z Bingen

Hildegarda przepowiada upadek Kościoła i nadejście Antychrysta, jednak walka ostatecznie ma się skończyć wygraną Chrystusa. Co ciekawe, wiele z jej przepowiedni może odnosić się do rzeczywistych sytuacji, które faktycznie się wydarzyły, ale kilka wieków później. Hildegarda zapowiada między innymi nadejście reformacji i zeświecczenie kościelnych majątków, co najlepiej ilustruje fragment: „Poszczególne kraje będą wolały reguły własnego Kościoła od reguł stanowionych przez Papieża. Imperium Niemieckie będzie podzielone. Dobra Kościoła będą podlegać sekularyzacji. Księża będą prześladowani”. Oprócz tego Hildegarda kreśli wizje, które przywołują nam na myśl kontynent Ameryki: „Wielki lud na oceanie, który jest zamieszkany przez ludzi z różnych plemion stworzonych z trzęsienia ziemi, burzy i tsunami, będzie zniszczony”.

Do końca swoich dni święta Hildegarda była bardzo wymagająca dla swoich podopiecznych, dbała o ich wykształcenie jednakże cechowała się kontrowersyjnymi poglądami nie do końca zrozumiałymi przez wszystkich w tamtych czasach. Życie, które było niezwykłe pod względem wielokrotnych objawień zakończyło się równie spektakularnie. Według osób czuwających przy zmarłej w dniu śmierci pojawiły się tajemnicze smugi światła. Po paru latach od tego zdarzenia miały miejsce cudowne uzdrowienia. W świetle postępu nauki i techniki wielu badaczy twierdzi iż objawienia te spowodowane były bólami migrenowymi, jednak jak było naprawdę i czy te przepowiednie były bez znaczenia czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam.

Wizja z życia Hildegardy z Bilgen – film z lektorem

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Hildegarda z Bingen, jedna z najbardziej tajemniczych postaci Kościoła?”

  1. czy to aby nie ta sama Hildi, którą poślubił Atylla i która wysłala go do piachu w noc poślubną?
    To by tłumaczyło jej władzę i możliwości w ówczesnych czasach (bo kobietę, która otruła Atyllę, Watykan potraktował jak wcielenie Estery i bardzo docenił).
    …to tak do przemyślenia.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.