katalonia zamieszki

Wszystko wskazuje na to, że skończyła się cierpliwość centralnych władz Hiszpanii. Premier Mariano Rajoy zapowiada ostateczne, „nuklearne” rozwiązanie wobec Katalonii. Eksperci ostrzegają przed poważnym kryzysem.

Po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w Madrycie premier Rajoy poinformował opinię publiczną o swojej decyzji w sprawie Katalonii. Ta zaś jest niezwykle radykalna. Premier Hiszpanii chce wnosić do Senatu o zgodę na rozwiązanie parlamentu Katalonii.

 Madryt zamierza zatem wprowadzić w życie sławetny 155. artykuł hiszpańskiej konstytucji. Pozwala on na częściowe lub całkowite zawieszenie autonomii regionu. To pierwszy taki przypadek w historii demokratycznej Hiszpanii.Rajoy podkreśla, że nie chce ograniczać autonomii Katalonii. Chce jedynie pozbawienia władzy w Barcelonie osób, które, jego zdaniem, złamały konstytucję. Jak podkreśla, w ciągu pół roku miałyby zostać zorganizowane wybory, w których wyłoniona zostanie nowa władza.

Senat ma rozpatrzyć wniosek premiera Rajoya w piątek w przyszłym tygodniu. Wygląda jednak na to, że głosowanie będzie jedynie formalnością. Partia Ludowa Mariano Rajoya ma bowiem w hiszpańskim Senacie większość.

– To sytuacja bez precedensu w historii Hiszpanii – podkreślają eksperci. – Ta decyzja może doprowadzić do wojny domowej – dodają.

Dla Katalonii oznacza to poważną rewolucję. Prezydent regionu Carles Puidgemont już ponad tydzień temu stwierdził, że władze w Barcelonie mają mandat do ogłoszenia niepodległości. Równocześnie podkreślił, że chce zawiesić tę decyzję na czas negocjacji z Madrytem. Do nich jednak najwyraźniej nie dojdzie.

Brutalne tłumienie demonstracji w Katalonii:

źródło: pikio.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o