Timelapse opublikowany przez NASA przedstawia drogę huraganu Irma w ciągu ostatnich dziesięciu dni, od 1 do 10 września, w ciągu zaledwie 30 sekund.

Nowe zdjęcia z satelity NASA GOES-16 pokazują śmiertelną ścieżkę Irmy, wraz z filmem przechwytującym huragan Jose. GOES-16 to: „pierwszy statek kosmiczny w satelitach geostacjonarnych nowej generacji NOAA” – ujawnia NASA.

Film przedstawia jeden z najpotężniejszych w dziejach huraganów, który powstaje nad wodami Atlantyku, następnie jako burza piątej najwyższej kategorii przedziera się przez Karaiby, a na końcu atakuje Florydę, trzeci najludniejszy stan USA.

Po katastrofalnej dewastacji Harvey’ego i dalszych zniszczeń przez Irmę, to pierwszy raz, kiedy Stany Zjednoczone musiały się zmierzyć z dwiema burzami kategorii czwartej w tym samym roku. Zanim Irma dotarła do USA, była huraganem najwyższej piątej kategorii w skali Saffira Simpsona, co uczyniło ją drugą najpotężniejszą burzą na Atlantyku w historii, z wiatrem osiągającym 295 km/h.

W poniedziałek anulowano prawie 4 tys. lotów, większość odwołań dotyczyło portów lotniczych w Atlancie, Miami, Orlando, Fort Lauderdale i Tampa. Ponad 7 mln odbiorców na Florydzie zostało pozbawionych prądu. Irma dotarła na ląd w Florida Keys w niedzielę rano, po czym naciągnęła nad Wybrzeże Zatoki.

National Weather Center donosi, że poziom wody w Naples wzrósł o 2,5 metra w ciągu zaledwie 90 minut. Do tej pory na Florydzie odnotowano sześć ofiar śmiertelnych, ale urzędnicy przyznają, że nie mają jeszcze oficjalnej liczby zgonów. Przed uderzeniem najpotężniejszego od lat żywiołu ewakuowano 7 mln ludzi. Ponad milion osób czekało w schroniskach, gdy Irma skierowała się w stronę wybrzeża.

Burza zabiła wcześniej ponad 40 osób na Karaibach, w tym 10 na Kubie, gdzie wyrządziła katastrofalne szkody.

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Neo Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Neo
Gość
Neo

H.A.A.R.P
To USA odpowiada za te 5 huraganow. Gnoje zagotowali wodę w oceanie i wysłali na swoje wyspy poprzez ten właśnie program.
A dalej F.E.M.A „zadba” o swoich obywateli. Po pierwszym starciu wywieźli ich i pomogli w dużych ciężarówkach. Po następnych huraganach tak będą redukować populację przez następna dekadę. Ale już ciał nie odnajdą