Huragan Matthew jest dowodem na gwałtowne procesy ocieplenia klimatu

Matthew, rekordowo silny huragan, który niecałe dwa tygodnie temu zdewastował Karaiby oraz wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, zdaniem naukowców stał się najlepszym dowodem na zachodzące zmiany klimatyczne. Globalne ocieplenie sprawia, iż sezonowe zjawiska meteorologiczne popadają w skrajności, stwarzając zagrożenie przez cały rok – donosi Huffington Post.

Huragan Matthew w szczycie swojej potęgi osiągnął piątą najwyższą kategorię. Zanim dotarł nad Karaiby, osłabł, ale jako huragan czwartej kategorii uderzył w Haiti, powodując olbrzymie zniszczenia i śmierć co najmniej tysiąca osób. Burza dokonała spustoszeń i zabijała również w Republice Dominikany, Kolumbii, Saint Vincent oraz na wyspie Grenadyny.

Cyklon pobił kilka rekordów. Meteorolodzy uznali go za jeden z najsilniejszych huraganów: aż przez cztery dni Matthew był nieprzerwanie huraganem czwartej lub piątej kategorii. Ponadto, naukowcy zwracają szczególną uwagę na fakt, iż tak silne atlantyckie burze nie są typowe dla tej pory roku. Od 1963 roku Matthew był pierwszym huraganem tej kategorii, któremu w październiku udało się przetrwać tak długi okres – przez ponad 102 godziny średnia prędkość wiatru w obrębie oka osiągała 210-250 km/h.

Oficjalnie sezon huraganów na Atlantyku zaczyna się 1 czerwca, a kończy 30 listopada – szczyt tradycyjnie przypada na 10 września, gdy temperatura oceanu jest dostatecznie wysoka, a uskok wiatru, będący czynnikiem, który osłabia siłę burz – niski. Jednak ze względu na zmiany klimatyczne spowodowane przez wzrost temperatur wód oceanu, sezon huraganów staje się coraz dłuższy i nieprzewidywalny.

Jak zauważył główny klimatolog, prof. meteorologii z Pennsylvania State University Michael E. Mann, ze względu na brak wystarczających danych naukowych na temat wpływu uskoku wiatru na siłę huraganu, nie możemy z całą pewnością potwierdzić, czy w przyszłości cyklonów tropikalnych staną się bardziej destrukcyjne. Jednak, według naukowca, z powodu globalnego ocieplenia intensywne huragany, a nawet supertajfuny, które dotychczas były rzadkie, będą pojawiać się częściej.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Huragan Matthew jest dowodem na gwałtowne procesy ocieplenia klimatu”

 1. to nie są żadne zmiany klimatu to jest powolne wypełnianie się Pisma świętego, katastrof naturalnych jest ogrom

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. to dobrze ze to ocieplenie klimatu bo w Polsce są już mrozy w nocy

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. :D:D swoja droga to dupa a nie globalne ocieplenie. to nic innego jak kolejny cykl w zyciu naszej planety a ze jestesmy tego swiadkami to snujemy teorie 😀

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.