Huragan Patricia uderzyła w Meksyk

Najgroźniejszy huragan w historii Meksyku, nazwany Patricia, dotarł w piątek po południu czasu miejscowego nad zachodnie wybrzeże kraju.

huragan Patricia

Prędkość wiatru w huraganie wynosi obecnie ok. 270 kilometrów na godzinę.

huragan Patricia

Huragan słabnie

Według Reutera, kategorię huraganu obniżono z najwyższej, piątej do czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona i w miarę przesuwania się nad Meksykiem jego siła będzie szybko słabła.

huragan Patricia

Zniszczenia

– Pierwsze informacje potwierdzają, że straty są mniejsze niż można się było spodziewać po huraganie o takiej sile – powiedział w telewizyjnym orędziu prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto.

Wiatr wyrywa drzewa i przesuwa samochody, pada także ulewny deszcz, ale nie ma żadnych informacji o ofiarach wśród ludzi.

Najsilniejszy huragan w historii

– To może być najsilniejszy huragan w historii. Eksperci twierdzą, że Patricia przyniesie ze sobą nawet 10-metrowe fale, które będą wdzierać się w ląd, i bardzo silne opady deszczu. Jednak – jak relacjonował dla „Faktów z zagranicy” TVN24 Biznes i Świat korespondent Marcin Wrona – służby najbardziej obawiają się huraganowego wiatru. Przy prędkości przekraczającej 300 km/h będzie równał z ziemią wszystko, co napotka na swojej drodze.

Patricia jak Haiyan

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej Narodów Zjednoczonych siła huraganu Patricia jest porównywalna do tajfunu Haiyan, który dwa lata temu nawiedził Filipiny. Poniosło wówczas śmierć lub zaginęło 7 300 osób, zniszczeniu uległo ponad milion domów, a cztery miliony Filipińczyków uciekły z zalanych terenów.

Huragan piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona, najsilniejszy, jaki powstał na półkuli zachodniej od kiedy rozpoczęto w 1949 roku pomiary, może zagrażać – według meksykańskiego Krajowego Centrum Obrony Cywilnej – 400 tysiącom mieszkańców Jalisco i dwóch sąsiednich stanów. Jeszcze przed dotarciem huraganu na wybrzeże planowano ewakuować z zagrożonych terenów co najmniej 50 000 osób: mieszkańców i turystów.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.