globalny konflikt wojna swiat

Ekspert wojskowy opowiedział, gdzie może wybuchnąć III wojna światowa.

Zastępca przewodniczącego Rosyjskiej Akademii Nauk Rakietowych i Artyleryjskich, doktor nauk wojennych Konstantin Siwkow wymienił główne miejsca, w których może wybuchnąć III wojna światowa — pisze tygodnik „Wojenno-promyszliennyj kurier”.

Zdaniem eksperta niebezpieczeństwo wybuchu wojny nie słabnie, lecz wzrasta w związku z zaostrzeniem regionalnych konfliktów wspieranych przez „elity transnarodowe”. Na przykład na południu główne punkty zapalne związane są z niestabilną sytuacją w środkowoazjatyckich państwach WNP, wojną w Syrii, Iraku i Afganistanie, problemem Indii i Pakistanu, a także narastającym napięciem między USA i Iranem.

Detonatorem konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie może być powstanie państwa kurdyjskiego z części terytorium Iraku i Syrii, jest też prawdopodobieństwo agresji USA, Izraela, państw NATO i monarchii znad Zatoki Perskiej przeciwko Iranowi.

Na wschodzie głównym źródłem napięcia wojennego w perspektywie średnioterminowej mogą być sprzeczności na Półwyspie Koreańskim, spór pomiędzy Japonią i Chinami wokół Wysp Senkaku oraz między Japonią i Rosją wokół Łańcucha Kurylskiego, a także kwestia Tajwanu.

Ekspert doszedł do wniosku, że Rosja może stać się stroną działań wojskowych o różnym zasięgu. Może być to konflikt graniczny obejmujący rejon ważny pod względem operacyjnym, trwający od kilku dni do dwóch miesięcy, z udziałem od 2-3 do 5-10 tysięcy osób.

Drugim wariantem jest konflikt zbrojny na jednym kierunku operacyjnym trwający od kilku dni lub miesięcy do kilku lat. Może wziąć w nim udział od 30-40 do 100-120 tysięcy osób. Kolejny scenariusz to lokalna wojna na strategicznym kierunku trwająca od miesiąca do kilku lat. Każda ze stron zaangażuje ugrupowania liczące od 400-500 tysięcy do miliona, a nawet więcej osób.

Czwarty wariant to regionalna wojna przeciwko Rosji, która obejmie kilka strategicznych kierunków i potrwa kilka lat. Każda ze stron będzie musiała zaangażować grupę liczącą do dziesięciu milionów osób i więcej. Okres bezpośrednich przygotowań do takiej wojny trwa z reguły od roku do kilku lat. Celem wojny jest osiągnięcie wyłącznie zdecydowanych celów politycznych, na przykład zmiana ustroju lub elity w dużych państwach, ustanowienie kontroli nad ważnymi regionami świata. Taka wojna może być częścią wojny światowej.

 

źródło: pl.sputniknews.com

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Pytający Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pytający
Gość
Pytający

Co poniedziałek w Lidlach jest bitwa o torebki albo plastikowe buty. Czy to znaczy że te bitwy przekształcą sie w wojnę miedzy innymi marketami. Czy w konflikt zaangażuje się 5 000 klientów sklepów ?