III wojna światowa może wybuchnąć we wrześniu

III wojna światowa wrzesień

Jeśli Ukraina otrzyma pomoc Zachodu, Europa i świat unikną III wojny światowej – twierdzi Jurij Felsztinski, rosyjski historyk. Historyk przepowiada kolejną falę rosyjskiej agresji w lecie, blitzkrieg na Białorusi i wybuch wojny we wrześniu.


Kiedy wojska rosyjskie weszły na Krym, Amerykanie, Niemcy i Francja stwierdziły, ze Krym to raczej była rosyjska ziemia, a konflikt jest wyłącznie rosyjsko-ukraiński, twierdzi Jurij Felsztinski, autor książek o reżimie Putina, w rozmowie z redakcją Polski The Times. Zachód nie chciał udzielić wojskowej pomocy Kijowowi. Po 11 miesiącach walk urzędnicy Obamy, NATO i części krajów unijnych zaczyna zmieniać zdanie. W ocenie Jurija Felsztinskiego, Europa i Ameryka muszą zapłacić tę cenę pomocy wojskowej i finansowej, by uniknąć kolejnej już wojny światowej.

III wojna  światowa wrzesień

Gorące rosyjskie lato i wrzesień, białoruski Blitzkrieg

Autor zakłada, że porozumienie z mińska jest jedynie przerwą. W lecie nastąpi jego zdaniem kolejna fala rosyjskiej agresji, która grozi wojną, jeśli Ukraina zostanie do września zajęta przez Rosjan. Białorusi zagraża Blitzkrieg na wzór operacji na Krymie. Na koniec września Rosja stanie na granicy Pribałtyki, Polski i na zachodniej Ukrainie, co – zdaniem cytowanego przez Polskę The Times autora – oznacza ryzyko trzeciej wojny.

Zdaniem Felsztińskiego, motywacja Putina jest podobna do Hitlera. Putin podobnie zna zasadę NATO (art. 5 – przyp. Red.), która daje możliwość NATO wypowiedzenia wojny państwu, które napadło na członka sojuszu. Zagrożenie leży w tym, że Putin w te ustalenia po prostu nie wierzy.

Rozeznanie sytuacji Putin opiera na informacjach wywiadu, których interpretacja może odbiegać od rzeczywistości. Putin miał na przykład zakładać zupełnie inny scenariusz na Ukrainie. Cena za podbój Doniecka i Ługańska okazała się ogromna, to także utrata anonimowości zielonych ludzików. Dziś cały świat wie, kto faktycznie atakuje Ukrainę.

Rosjanin twierdzi Polsce The Times, że Putin chce odbudowy rosyjskiego imperium na kształt ZSRR, zjednoczenia od Leningradu do Nadniestrza. Twierdzi jednak, że Merkel i Obamy zaczynają rozmawiać z nim dość ostro.

Rosja zrobiła błąd, wchodząc na Ukrainę od wschodu, twierdzi Felsztiński w PTT, ponieważ w ten sposób czołgami zniszczyła swoje tradycyjne strefy wpływu.

źródło: forsal.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.