Nowe pole bitwy wielkich mocarstw: świat zmierza w kierunku III wojny światowej?

III wojna swiatowa wybuchnie w Wenezueli

Protesty w Wenezueli nie ucichają. Urzędujący prezydent Nicolas Maduro oskarża opozycję o próbę dokonania przewrotu państwowego przy pomocy USA i innych państw. Jak konflikt polityczny w Wenezueli może wpłynąć na inne państwa i jak odbije się to na bezpieczeństwie międzynarodowym?

Przewodniczący parlamentu Wenezueli Juan Guaido, który ogłosił, że jest nowym prezydentem, nie ma zamiaru się wycofać, a jego zagraniczni protektorzy są gotowi wspierać go nie tylko przy pomocy publicznych oświadczeń, ale także finansowo — a w razie konieczności również używając siły.

Politolog Marat Baszyrow uważa, że Wenezuela stała się polem bitwy dla USA, Rosji i Chin: „Wenezuela to pierwsza otwarta konfrontacja z jednej strony USA, a z drugiej Rosji i Chin. Dla USA porażka w Caracas będzie ogromną katastrofą na linii polityki zagranicznej (Syria się nie liczy, tam nie było scenariusza kolorowej rewolucji). Dla Chin i Rosji klęska będzie nieprzyjemnym wydarzeniem, ale niczym więcej. Tymczasem doświadczenie koordynacji działań jest bezcennne, ponieważ to nie ostatnia batalia o światowe rynki” — podkreślił ekspert.

Wczoraj rosyjski prezydent Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z Maduro poparł obecną władzę, podkreślając również, że na sytuację w Wenezueli wywierany jest wpływ z zewnątrz. Wcześniej urzędnicy i przedstawiciele resortów federalnych Rosji mówili o tym, że przewrotu próbują dokonać USA, które popierają opozycję w tym kraju.

Tę opinię podzielają również eksperci. Autor kanału czasopisma „Rosja w globalnej polityce” na Telegramie zwraca uwagę na synchronizację działań opozycji i Amerykanów. „Wtorek — wiceprezydent USA Mike Pence zwraca się do obywateli Wenezueli, mówiąc: jutro będziecie musieli powiedzieć swoje słowo. Chcę, żebyście wiedzieli, że jesteśmy z wami i tak dalej. W środę w czasie masowych demonstracji przewodniczący parlamentu ogłasza, że zaczyna pełnić obowiązki głowy państwa. Praktycznie natychmiast (dosłownie w ciągu kilku minut) nowego lidera oficjalnie uznaje prezydent USA i krąg najbliższych państw partnerskich”.

Sekretarz stanu USA dopuścił możliwość interwencji zbrojnej w Wenezueli. Może do tego dojść w przypadku zagrożenia dla znajdujących się tam Amerykanów — powiedział Mike Pompeo. Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, czy jest gotów prosić prezydenta o wysłanie wojsk do Boliwariańskiej Republiki, jeśli będzie istnieć zagrożenie dla przebywających tam amerykańskich dyplomatów, odparł:

„Zrobimy wszystko, co konieczne, żeby mieć pewność co do bezpieczeństwa naszych obywateli… Jesteśmy całkowicie zaangażowani, mamy pełną świadomość sytuacji na miejscu i jesteśmy gotowi zrobić wszystko, co możliwe, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszych ludzi”.

Konflikt w Wenezueli może mieć znaczenie dla całego świata — alarmują autorzy kanału „Kstati”. „Sytuacja w Wenezueli zmierza najprawdopodobniej w stronę wojny domowej, która może doprowadzić do drugiego Wietnamu czy Jugosławii. Wówczas do innych konfliktów zbrojnych dołączy jeszcze ten na półkuli zachodniej. Świat znajdzie się na skraju III wojny światowej” — podkreślają.

Władze Stanów Zjednoczonych wniosły już o przeprowadzenie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. sytuacji w Wenezueli: „Stany Zjednoczone złożyły oficjalny wniosek o przeprowadzenie otwartego posiedzenia RB ONZ w sobotę o godz. 9.00 w celu omówienia kryzysu trwającego w Wenezueli” — poinformowano. Konfrontacja polityczna w tym kraju coraz bardzie przyciąga potęgi światowe, które wykorzystają sytuację jako arenę do rywalizacji politycznej.

 

źródło: pl.sputniknews.com

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
kiss my ass idiotManiac13kkkkkkkchaurrilPablito Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kkkkkkk
Gość
kkkkkkk

I wszystko jasne.
Jeba…… Rudy skurw….. pochodzenia Żydow……
Ciekawe który Rabin mu w du….. wjeżdza.

kiss my ass idiot
Gość
kiss my ass idiot

do tej swini kkkkkkkkkkk jebac ciebie kutasie w polaczkowie najwyzszy ranga zyd to jaroslaw kaczynski kalkenstein

chaurril
Gość
chaurril

Tutaj leszcze lepszy materiał z bliska rzekomej ‚śmierci’ Adamowicza. Autor zabawny lecz bardzo zwięźle i logicznie pokazuje fakty w sporych zbliżeniach ujęć z kamery skierowanej na scenę w Gdańsku. Polecam https://www.youtube.com/watch?v=-L56Bpyky_I&bpctr=1548892706

Pablito
Gość
Pablito

https://chomikuj.pl/Paulppbear

https://youtu.be/8UCqfIVRTIg

Łapcie filmik false flag z adamowiczem z bliska.
Daje z yt i chomika jakby na yt zablokowali.

Wojtek
Gość
Wojtek

Protesty nie UCICHAJĄ? To po Polsku czy Lubelski? Protesty NIE CICHNĄ powinno być. Redaktorze to już drugi Twój błąd ortograficzny w ciągu kilku dni? Moze zmień zawód.

chaurril
Gość
chaurril

Ja na miejscu autora byłbym wdzięczny za poprawienie mnie. Szacuneczek za spostrzegawczość 🙂

Maniac13
Gość
Maniac13

Akurat jestem z Lubelskiego prawie na pograniczu woj. mazowieckiego, Aż tak nisko cenisz moje województwo, około 40 50 km od mojej miejscowości urodził się Henryk Sienkiewicz znakomity pisarz dokładnie z Woli Okrzejskiej. Ps. Jestem ze wsi i się nie wstydzę bo przynajmniej nie ma takiej znieczulicy jak w mieście. Wojny będą się szerzyć będziecie słyszeli pogłoski o wojnach, A za tym wszystkim stoi Antychryst by w trakcie najwiekszych rozruchów wyjść jako zbawiciel.