Indie: 51 stopni i 500 ofiar śmiertelnych

Absolutny rekord upału w Indiach odnotowano w czwartek w mieście Phalodi na zachodzie kraju. Temperatura osiągnęła tam nienotowane nigdy dotąd 51 stopni Celsjusza – informuje w piątek BBC, powołując się na indyjską służbę meteorologiczną.

Poprzedni rekord, odnotowany w Indiach w 1956 roku, wynosił 50,6 stopnia C.

indie

Na znaczne obszary Indii nadciągnęła fala upałów. Od kilku tygodni termometry regularnie pokazują ponad 40 stopni. Jest to normalne zjawisko w okresie poprzedzającym nadejście monsunów, ale groźna dla życia temperatura powyżej 50 stopni zdarza się rzadko.

„Wczorajszy dzień (czwartek – od red.) był najgorętszym w historii pomiarów meteorologicznych w kraju… 51 stopni w Phalodi” – powiedział BP Yadav z indyjskiego biura pogodowego.

indie

Na najbliższy weekend służba meteorologiczna wydała ostrzeżenie przed upałami dla północnej i zachodniej części kraju. O fali upałów mówi się w Indiach, kiedy temperatura osiąga 45 stopni Celsjusza lub jest o 5 stopni wyższa od średniej z poprzednich lat dla danego obszaru.

W tym roku na południu Indii fala upałów spowodowała już śmierć kilkudziesięciu ludzi, zwłaszcza w stanach Telangana i Andhra Pradesh. Ulgę ma przynieść dopiero monsun, oczekiwany w połowie czerwca.

Wzrost temperatury szczególnie mocno daje się we znaki w południowych stanach: Odisha, Telangane i Andhra Pradesh. W Odisha, gdzie z powodu upałów zmarło 198 osób.

Ubiegłoroczne lato w Indiach również było rekordowo gorące, natomiast od upału zginęło co najmniej 2000 osób. Anomalne wysokie temperatury tłumaczy się zjawiskiem El Nino, który zmienia wzorce pogody na całym świecie.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.