Dlaczego burza w Indiach była tak tragiczna w skutkach i czy może się wydarzyć w Polsce?

burza piaskowa

Indyjscy urzędnicy twierdzą, że głównym powodem, dla którego ostatnie burze piaskowe były tak tragiczne w skutkach, był czas, kiedy uderzyły – w nocy, kiedy większość ludzi spało w pomieszczeniach.

Blisko 150 osób zginęło w rezultacie zawalenia się budynków i innych struktur. Jednak meteorolodzy wskazują, że silny wiatr odegrał w tej tragedii największą rolę. Twierdzą, że wiatr był związane ze zjawiskiem zwanym downburst, czyli bardzo gwałtownym prądem zstępującym powietrza superkomórki burzowej rozchodzącym się we wszystkich kierunkach. Ten pionowy, a nie jak zwykle ruch wiatru miał bardzo szkodliwy wpływ na budynki, które waliły się niczym domki z kart.

burza piaskowa

Burze jednocześnie zakończyły rekordową falę upałów panującą w regionie. W sąsiadującym z Indiami Pakistanie temperatura – jak poinformowały lokalne media – wzrosła 30 kwietnia do 50,2 stopnia C. To wartość rekordowa dla tego miesiąca.

Naukowcy twierdzą, że wysokie temperatury doprowadziły do intensyfikacji burz, które narodziły się w pustynnym obszarze w północno-zachodnich Indiach oraz dalej na zachodzie. Jednak pojawiły się nie tylko burze piaskowe.
Zanim front dotarł do indyjskich stanów: Pendżab, Uttar Pradesh oraz dalej na wschód pojawiły się burze z piorunami oraz intensywne deszcze. Meteorolodzy twierdzą, że wschodnie wilgotne masy znad Zatoki Bengalskiej zderzyły się z niszczycielskimi wiatrami z zachodu.

Naukowcy twierdzą, że wysoka temperatura, wilgotność oraz chwiejna atmosfera stanowią idealne połączenie dla tego rodzaju burz. Zniszczenia wywołane przez falę nawałnic okazały się największymi od 20 lat – podał w piątek Indyjski Departament Meteorologiczny. Eksperci ostrzegają także, że nadchodzi kolejna fala złej pogody i należy się spodziewać równie potężnych burz w ciągu najbliższych dni.

Ekstremalne nawałnice piaskowe oraz burze pojawiły się dokładnie w tym samym momencie, kiedy naukowcy wyrazili obawy w związku z szybkim pustynnieniem w kilku stanach Indii. Ministerstwo Środowiska poinformowało, że 1/4 kraju zamienia się w suchą pustynię, ale niezależni eksperci twierdzą, iż sytuacja jest jeszcze poważniejsza.

Zwiększenie pustynnienia oznaczałoby bardziej intensywne i niszczące burze piaskowe. Naukowcy zajmujący się klimatem przewidują, że susze staną się poważniejsze w tej części Azji Południowej w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi. Z tego też powodu burze, takie jak ostatnia, mogą występować częściej.

źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o