Indie: Opad deszczu trwający cydzień zabił 100 osób

Prawie sto osób zginęło w Indiach po tygodniu monsunowych deszczów, które zalały kilka regionów, odcinając od świata wielu ludzi – informuje Associated Press. Dziesiątki tysięcy osób zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów, przy czym najgorsza sytuacja panuje w stanach: Assam na północnym wschodzie i zalanym Bihar na wschodzie Indii.

Indie deszcz

Wiele ofiar w Indiach

Dwadzieścia sześć zgonów odnotowano w Assam, gdzie nieustanne ulewy zniszczyły drogi i połamały słupy telefoniczne w kilku miejscowościach – wynika z oświadczenia wydanego w poniedziałek przez władze lokalne. Minister Spraw Wewnętrznych Rajnath Singh przeleciał nad najbardziej dotkniętymi obszarami w sobotę i powiedział, że powodzie były „bardzo poważne”.

O dwudziestu sześciu zgonach donoszono również w Bihar – to ofiary utonięcia oraz osuwisk, które zeszły wprost na domy na wzgórzach. Co najmniej dziewięć osób zginęło, gdy trzypiętrowy budynek zawalił się w niedzielę na przedmieściach Bombaju. Urzędnicy donoszą także o 41 ofiarach śmiertelnych uderzeń piorunów, jakie miały miejsce w najróżniejszych częściach kraju, zwłaszcza w stanie Odishia.

Rząd stanu Bihar uruchomił ponad 350 ośrodków ewakuacyjnych i schronisk zaopatrzonych w żywność i inne potrzeby dla ofiar powodzi. Z kolei rząd federalny wprowadził Narodowe Siły Zbrojne w odpowiedzi na katastrofalne deszcze, które zalały setki miejscowości.

Indie deszcz

Pioruny i powodzie zabijają w Bangladeszu

Niespokojna sytuacja ma miejsce także w Bangladeszu. W ciągu ostatnich dwóch dni z powodu uderzenia piorunów w Bangladeszu zginęło 15 osób. Kolejne 17 osób poniosło śmierć w wyniku powodzi związanych z ulewnymi deszczami – oznajmiły władze zarządzania katastrofami. W tym sezonie z powodu uderzeń piorunów w Bangladeszu zmarło już 300 osób – to znacznie więcej niż w latach poprzednich.

Ogromne połacie Parku Narodowego Kaziranga w Assam, będącego domem dla rzadkich rogatych jednorożców oraz drugi rezerwat przyrody znalazły się całkowicie pod wodą. Rząd stanowy podał w oświadczeniu, że leśnicy znaleźli zwłoki sześciu nosorożców utopionych przez rozlewiska w Kaziranga. Kolejny nosorożec poniósł śmierć w tym samym stanie, ale innym rezerwacie leśnym.

Sezon w pełni

Rzeka Brahmaputra i jej dopływy są zapełnione po brzegi, a ostrzeżenia powodziowe obowiązują w osiemnastu okręgach w stanie Assam, co zmusiło do zamknięcia wielu dróg i autostrad. Woda powaliła też wiele słupów energetycznych. Powodzie zniszczyły również domy w czternastu okręgach.

Powodzie są corocznym zjawiskiem w Assam i wielu częściach Indii podczas monsunu w okresie czerwiec-wrzesień.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.