Indie wystrzeliły rakietę balistyczną Agni-V zdolną do przenoszenia głowic nuklearnych

Najbardziej śmiercionośna broń Indii – międzykontynentalna rakieta balistyczna Agni-V zdolna do przenoszenia głowic nuklearnych – przeszła w sobotni poranek pomyślny test, poinformowało ministerstwo obrony Indii.

Dowództwo Obrony Strategicznej Indii przekazało resortowi, że „test wykonany o godz. 8.09 rano wypadł pomyślnie”.

Rakieta Agni-V, czyli straszak na Chiny

Był to pierwszy test 50-tonowej rakiety modułowej, największej w arsenale Indii. Została ona wystrzelona z wyspy Wheelera położonej na południe od Kalkuty.

Nie podano więcej szczegółów dotyczących operacji, media na Półwyspie Dekan odnotowują jednak z zadowoleniem, że dowództwo armii wydaje się być pewne tego, że kraj „pokonał duży krok naprzód” w budowie systemu bezpieczeństwa.

Rakieta Agni-V jest niekiedy nazywana przez media „mordercą Chin”. W swej nazwie odnosi się do sąsiada kraju, w którym wielu upatruje największego wroga Indii; w przyszłości być może większego nawet od Pakistanu również posiadającego broń jądrową.

Agni-V ma zasięg 5,5-5,8 tys. km, choć źródła chińskie mówią nawet o 8 tys. km, jakie pocisk mógłby pokonać, z powodzeniem docierając do największych miast Chin.

Dziennik „Times of India” zwraca uwagę na to, że przetestowana rakieta stanowić będzie za kilka lat – gdy wejdzie w skład stałego uzbrojenia indyjskiej armii – „główny czynnik odstraszający Chiny przed atakiem”. Indie, wystrzeliwując pocisk Agni-V, „pokazały zęby” – pisze redakcja.

Indie wystrzeliły rakietę balistyczną Agni-V

Indie wystrzeliły rakietę balistyczną Agni-V

Program Agni

Agni-V to największa rakieta z rodziny pocisków Agni. Agni-I i Agni-II o zasięgu 700 km i 1,5-2 tys. km są już na wyposażeniu armii od lat i mogą stanowić główną broń w potencjalnej wojnie z Pakistanem. Indie udoskonalają też rakiety Agni-III (zasięg do 3 tys. km) i Agni-4 (zasięg do 4. tys. km).

Agni-IV i Agni-V oparte na nowszej technologii są bardziej precyzyjne od swych mniejszych odpowiedników. Indie pracują równocześnie nad stworzeniem takich i wariantów, które pozwolą na umieszczanie kilku głowic i atakowani kilku celów naziemnych w czasie jednego ataku.

Autor: adso\mtom / Źródło: Times of India

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.