Indie wystrzeliły swą największą rakietę

Indie wystrzeliły ogromną rakietę

Indie wystrzeliły swoją największą rakietę kosmiczną. Wyniosła ona bezzałogową kapsułę, która w przyszłości będzie mogła w przestrzeń zabierać ludzi.

Rakieta, przeznaczona do przewozu cięższej komunikacji i inne satelitów na wyższą orbitę, została wystrzelona z Sriharikota w południowo-wschodnim stanie Andhra Pradesh. Misja kosztowała prawie 25.000.000 dolarów.

„To był bardzo ważny dzień w historii indyjskiego programu kosmicznego” – powiedział przedstawiciel Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), K.S Radhakrishnan. Zaraz po uruchomieniu rakiety wszyscy wiwatowali i podskakiwali z radości.

Indie wystrzeliły ogromną rakietę

Sonda naukowców z ISRO dotarła na powierzchnię Czerwonej Planety tej jesieni, w związku z czym Indie – jako pierwszy kraj w Azji – podbiły Marsa. Chociaż kraj z powodzeniem wprowadzał w ostatnich latach na ziemską orbitę lżejsze satelity, teraz starają się dopasować cięższe przedmioty.

Nowa rakieta, ważąca 630 ton, zdolna do przenoszenia ładunku o masie 4 ton, to impuls dla prób Indii, aby chwycić większy kawałek globalnego rynku przestrzeni o wartości 300 mld dolarów.

Indie wystrzeliły ogromną rakietę

Bezzałogową kapsuła, która – jak podkreśla ISRO – skutecznie oddzieliła się od rakiety, wodowała w Zatoce Bengalskiej przy wschodnim wybrzeżu Indii 20 minut po starcie. Naukowcy powiedzieli, że będą w stanie „odzyskać” sprzęt z morza i zostanie przewieziona z powrotem do Sriharikota w celu dalszych badań.

Premier Indii Narendra Modi okrzyknęła misję testową jako „kolejny triumf (w) blasku ciężkiej pracy naszych naukowców”

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.