Indonezja: Erupcja wulkanu Merapi oraz Karangetang

Indonezja to kraj z największą liczbą aktywnych wulkanów na świecie. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni we znaki dały o sobie Merapi oraz Karangetang.

Władze na Zachodnie Sumatry podniosły poziom alertu wokół góry Merapi po tym, jak wulkan zaczął w piątek wypluwać chmury gorącego popiołu.

Piroklastyczne chmury nad kopułą wulkanu zostały po raz pierwszy dostrzeżone w sobotę krótko po godzinie 22:30 – poinformowali lokalne media funkcjonariusze z posterunku obserwacyjnego Marapi. Podobna sytuacja utrzymywała się w niedzielę, a w pobliżu wulkanu odnotowywano regularne, choć niewielkie trzęsienia ziemi.

Wulkan Merapi Wulkan

Wybuch jest uważany za stosunkowo niewielki, ale władze wydały ostrzeżenie dla mieszkańców i turystów, by trzymać się w promieniu trzech kilometrów od krateru Marapi. Władze podwyższony również stan góry do drugiego najwyższego poziomu alarmowego.

Indonezyjczyków straszy także wulkan Karangetang, położony w północnej części wyspy wyspy Siau. Z krateru nieustannie wypływa gorąca lawa i wydobywają się chmury popiołu – donosi Volcano Discovery.

Wulkan Karangetang Wulkan

Ostrzeżenie o niebezpieczeństwie ze strony wulkanu utrzymuje się na poziomie trzeciego stopnia (4 – maksymalny). Lokalni wulkanolodzy w swoim najnowszym komunikacie z 11 listopada, powiedzieli, że nie odnotowano znaczącego wzrostu lub spadku aktywności Karangetang na podstawie prowadzonych obserwacji wizualnych i instrumentalnych.

Wcześniej w promieniu trzech kilometrów od wulkanu przeprowadzono ewakuację ludności. Mimo wysokiej aktywności Karangetang mieszkańcy nie są zagrożeni – twierdzą eksperci.

Indonezja

źródło: krolowa-superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.