Indonezja: Kolejna bardzo silna erupcja wulkanu Sinabung. Ewakuowano 10 tys. ludzi

wulkan Sinabung Indonezja

Tysiące ludzi żyjących w pobliżu wulkanu Sinabung w Indonezji zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów po kolejnych gwałtownych erupcjach, do jakich doszło w ostatnich dniach. Dziś góra wyrzuciła w niebo chmurę popiołu na wysokość 2,5 km – informuje Reuters TV.

Sinabung na północnej Sumatrze rozpoczął swoją działalność w 2010 roku, ale od 2. czerwca jego aktywność wyraźnie wzrosła. Przed 2010 rokiem wulkan był uśpiony przez przeszło 400 lat – podkreśla BBC.

Co najmniej 10000 osób mieszkających w pobliżu zboczy wulkanu musiało opuścić swoje domy, a tylko 1200 w poniedziałek.

wulkan Sinabung Indonezja

Naukowcy obawiają się, że wulkan może stanowić większe niebezpieczeństwo w ciągu najbliższych tygodni. Tylko wczoraj odnotowano co najmniej 28 piroklastycznych przepływów – mieszaniny gorącego popiołu i gazów, które pędzą po zboczach wulkanu z ogromną prędkością. Dziś wulkan wyemitował do atmosfery chmurę popiołu.

Wulkanolog indonezyjskiego rządu, Gede Suantika, powiedział, że kopuła lawy w wulkanie stale rośnie, co może oznaczać dalszą aktywność Sinabung.

Alarm zagrożenia do najwyższego poziomu został podniesiony w dn. 2 czerwca. Kolejne tysiące ludzi może zostać poproszonych o ewakuację, jeśli wulkan pozostanie aktywny – powiedział AFP dowódca wojskowy na Sumatrze.

Co najmniej 14 osób zginęło wskutek piroklastycznego przepływu w lutym ub.r.

wulkan Sinabung Indonezja

wulkan Sinabung Indonezja

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.