Indonezja: Mogło zginąć tysiące osób jak po trzęsieniu ziemi boje odmówiły posłuszeństwa

Wszystkie 22 boje ostrzegawcze przed tsunami zamontowane w pobliżu zagrożonych obszarów odmówiło posłuszeństwa, gdy potężne trzęsienie ziemi uderzyło w środę w wybrzeże Sumatry – poinformowały władze indonezyjskie, cytowane przez agencję Associated Press.

Rzecznik krajowej agencji łagodzenia skutków katastrof Sutopo Purwo Nugroho powiedział, że boje nie były sprawne z powodu wandalizmu, do jakiego często dochodzi na morzu, a także braku funduszy na eksploatacje i utrzymanie.

boja tsunami

tsunami

„To sprawiło, że trudno było określić, czy trzęsienie wywołało falę tsunami” – powiedział Sutopo w oświadczeniu. Oprócz awarii boi w portowym mieście Padong na Sumatrze, gdzie odczuwano wstrząsy, nie było wystarczającej liczby tras ewakuacyjnych ani środków dla ocalałych.

Ogromne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 stopnia w skali Richtera uderzyło w części Sumatry i małych wysp na zachodzie Indonezji w środę wieczorem, przez co tysiące mieszkańców musiało udać się wysoko w góry, choć wstrząs nie spowodował znaczących szkód bądź ofiar w ludziach.

Indonezyjska Agencja Meteorologiczna i Geofizyczna wydała ostrzeżenie przed tsunami, ale odwołano je ponad dwie godziny później po wykryciu małych fal, które dotarły do Wysp Kokosowych i indonezyjskiego miasta Padong na zachodzie Sumatry.

Niemieccy i indonezyjscy naukowcy rozpoczęli instalowanie bojów ostrzegawczych na wybrzeżu wyspy Sumatra rok po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 9,1 stopnia w skali Richtera, wywołując wysoką falę, która zabiła 23 tys. osób w kilkunastu krajach.

System obejmuje czujniki na dnie oceanu oraz gigantyczne boje na powierzchni morza, które przekazują informacje o aktywności sejsmicznej za pośrednictwem satelity do stacji obserwacyjnych na wybrzeżu w ciągu 10 minut od wystąpienia trzęsienia ziemi.

Indonezja, największy archipelag na świecie, jest podatna na wstrząsy sejsmiczne ze względu na swoje położenie na Pacyficznym Pierścieniu Ognia – łuku wulkanów i uskoków wokół krajów Oceanii.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Indonezja: Mogło zginąć tysiące osób jak po trzęsieniu ziemi boje odmówiły posłuszeństwa”

  1. Szkoda że tak goje nie odmówią posłuszeństwa i przestaną wreszcie bronić przestępców rządowych.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.