Indonezja: Ostatnie niszczycielskie trzęsienia ziemi zabiły już 555 osób

Indonezja Lombok trzęsienie ziemi

Seria śmiertelnych trzęsień ziemi, która nawiedziła indonezyjską turystyczną wyspę Lombok w okresie od 29 lipca do 19 sierpnia, zabiła 555 osób, a 1500 osób zostało rannych – poinformowała w piątek agencja ds. katastrof, dodając, że setki tysięcy ludzi zostało bez dachu nad głową.

Malownicza wyspa Lombok znajdująca się nieopodal słynnej turystycznie wyspy Bali, doświadczyła dwóch trzęsień ziemi 29 lipca oraz 5 sierpnia. W ubiegłą niedzielę wystąpiły kolejne wstrząsy, jedna z nich miała 6,9 stopnia w skali Richtera.

Indonezyjska Agencja ds. Katastrof poinformowała w piątek, że większość zgonów nastąpiło w północnej części Lombok, ale kilka osób zginęło również na sąsiedniej wyspie Sumbawa. Wiele ofiar zginęło od upadających murów, kiedy drżenia potrząsały całą wyspą, powodując powszechne zniszczenia. Po kilkudziesięciu miejscowościach pozostały jedynie zgliszcza, popękane ulice zostały również przysypane przez gruz, zawaliły się dachy i mury wielu budynków. Po serii trzęsień ziemi aż 390 tys. ludzi zosało pozbawionych dachu nad głową.

Tymczasem organizacje humanitarne podkreśliły, że zwiększają pomoc dla poszkodowanych na wyspie, a przerażeni ostatnimi wydarzeniami mieszkańcy przebywają w prowizorycznych obozach. Jednocześnie ostrzegali, że dostęp do żywności, schronienia i czystej wody jest niewystarczający dla niektórych mieszkańców, którzy w wyniku klęski żywiołowej stracili dosłownie wszystko.

„W niektórych wioskach, do których ciężko się dostać, wysłaliśmy dodatkowe ekipy” – powiedział rzecznik prasowy agencji ds. katastrof, Sutopo Purwo Nugroho. „Jest wiele wsi, do których ciężko dojechać motocyklem, część pomocy musi być dostarczana na pieszo” – dodał.

Koszt zniszczeń spowodowanych przez trzęsienia ziemi szacowana jest na 7 bilionów rupii, czyli 478 milionów dolarów.

Indonezja znajduje się na tzw. „Pacyficznym Pierścieniu Ognia”, gdzie zderzają się ze sobą płyty tektoniczne i występuje większość światowych erupcji wulkanów czy trzęsień ziemi. W 2004 roku potężny wstrząs o magnitudzie 9,1 stopnia w skali Richtera uderzył w wybrzeże Sumatry i wyzwolił falę tsunami, która zabiła w obrębie Pacyfiku 220 tys. ludzi, w tym 168 tys. w samej Indonezji.

 

źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o