Indonezja sparaliżowana przez 3 wulkany

Trzy wulkany w Indonezji pokryły niebo chmurą popiołu, który paraliżuje loty w kilku regionach w kraju – donosi agencja Associated Press. Rinjani na wyspie Lombok w pobliżu Bali, wulkan Sinabung na wyspie Sumatra i góra Gamalama w łańcuchu wysp Moluków: wszystkie wybuchły w trakcie trzech ostatnich dni.

Nikt nie został ranny, ale loty na dwóch lotniskach zostały sparaliżowane. Lotnisko Sultan Babullah w Ternate, stolicy prowincji Moluki Północne, zostało zamknięte w środę, a międzynarodowy port lotniczy Lombok nie obsługiwał swoich pasażerów przez kilka godzin we wtorek.

 

wulkan Sinabung
wulkan Sinabung
 wulkan Gamalama
wulkan Gamalama
wulkan Rinjani
wulkan Rinjani

Trzy góry są wśród około 130 aktywnych wulkanów w Indonezji. Archipelag zamieszkiwany przez 250 milionów ludzi jest podatny na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów, ponieważ leży w tzw. „Pacyficznym Pierścieniu Ognia” – ciąg uskoków dokoła Oceanu Spokojnego.

Sutopo Purwo Nugroho, rzecznik Indonezyjskiej Agencji Zarządzania Katastrofami, dodał, że Gamalama i Sinabung wybuchły po raz kolejny we wtorek późnym wieczorem, wysadzając fragmenty skał i lawy wysoko w atmosferę. Gorący popiół z Sinabunga spadł w dół zbocza aż 2000 metrów (jardy) na południe do rzeki.

Nugroho powiedział, że gospodarstwa i drzewa wokół trzech wulkanów były pokryte szarym popiołem, ale pobliskie miejscowości i wsie nie są w niebezpieczeństwie.

Ponad 13 tys. osób zostało ewakuowanych z powodu erupcji wulkanicznych, jakie miały miejsce w Indonezji od ubiegłego roku. Najwięcej uciekło ze stoków wulkanu Sinabung – informuje AP.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.