Indonezja: „Trzecia fala zmiotła wszystkie domy z powierzchni ziemi” wstrząsające filmy

iNDONEZJA TSUNAMI

Tsunami uderzyło na zachodnim wybrzeżu Indonezji w sobotę o godz. 21.27 czasu lokalnego (15:27 czasu polskiego), poinformowała agencja Xinhua. Według naukowców tsunami powstało z powodu erupcji wulkanu Anak-Krakatau.

Indonesia Wybuch wulkanu Anak Krakatau
Indonesia Wybuch wulkanu Anak Krakatau

Liczba ofiar tsunami, które uderzyło w wybrzeże Cieśniny Sundajskiej w zachodniej Indonezji, osiągnęła 429 osób — informuje France Press, powołując się na przedstawiciela Narodowej Agencji Likwidacji Skutków Kataklizmów Sutopo Purvo Nugroho.

Jak wyjaśnia agencja, 1500 osób odniosło obrażenia.

Według Sutopo Purvo Nugroho, w wyniku katastrofy tysiące domów i budynków zostały zniszczone, a ludność ewakuowano.

Pak Mohammad Suaib, lokalny mieszkaniec: „Za pierwszym razem fala była mała. Druga fala była większa, a trzecia fala uderza we wszystkie domy. Po uderzeniu wielkiej fali wszyscy uciekliśmy do ogrodu krzycząc „tsunami”.

Wulkan Anak Krakatau kontynuuje swoją erupcję

Według indonezyjskich władz i mediów, przyczyną tsunami były najpewniej wstrząsy i osunięcia dna morskiego po piątkowej erupcji wulkanu Krakatau. Według rzecznika BNPB nie widać było żadnych oznak zbliżającego się tsunami, które uderzyło 25 minut po wybuchu wulkanu.

Krakatau, jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie, w ostatnich miesiącach wybuchał wielokrotnie.

Indonezja położona jest w aktywnym sejsmicznie rejonie tzw. ognistego pierścienia otaczającego Ocean Spokojny, charakteryzującego się częstymi erupcjami wulkanów i trzęsieniami ziemi. Kraj ten nie ma systemu wczesnego ostrzegania przed tsunami, a jedynie przed trzęsieniami ziemi.

W 2004 roku tsunami spowodowało śmierć 226 tys. ludzi na północnym wybrzeżu Sumatry i w 14 krajach regionu Azji Południowej, w tym ponad 120 tys. w samej Indonezji.

Ludzie na koncercie zaskoczeni falą tsunami:

Zniszczenia:


Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o