Indonezja: Poniedziałkowy poranek ujawnia katastrofalne zniszczenia. Zginęło 91 osób

Indonezja Bali trzesienie ziemi

Poniedziałkowy poranek ujawnił wielki chaos i zniszczenie na indonezyjskiej wyspie wypoczynkowej Lombok po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,9 stopnia w skali Richtera, który zabił 91 osób i spowodował strach wśród turystów, którzy w panice uciekali z hoteli i domków.

Trzęsienie ziemi w Indonezji uderzyło tuż koło wypoczynkowej wyspy Bali.  Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się bardzo płytko zaledwie na głębokości 10 km a jego siła była bliska magnitudy 7
Trzęsienie ziemi w Indonezji uderzyło tuż koło wypoczynkowej wyspy Bali. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się bardzo płytko zaledwie na głębokości 10 km a jego siła była bliska magnitudy 7

Narodowa Agencja ds. Łagodzenia Kataklizmów (BNPB) poinformowała, że liczba ofiar śmiertelnych wzrośnie wraz z informacjami pochodzącymi z obszarów, gdzie tysiące budynków zawaliło się lub zostało poważnie uszkodzonych, szczególnie na północy, w pobliżu epicentrum trzęsienia. W wielu miejscach w Lombok wciąż nie ma prądu, a osuwiska odcięły od świata tysiące ludzi, a indonezyjskie wojsko wysłało statek ze wsparciem medycznym, zaopatrzeniem i wsparciem logistycznym dla zniszczonej przez żywioł wyspy.

Indonezja Bali trzesienie ziemi

Indonezja Bali trzesienie ziemi

Dokładnie przed tygodniem, w niedzielę 29 lipca w Lombok uderzyło inne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 stopnia w skali Richtera, które zabiło 17 osób, raniło setki, a wielu wędrowców utknęło na zboczach wulkanu.

Indonezyjska Agencja Meteorologiczna, Klimatologiczna i Geofizyczna (BMKG) poinformowała, że po niedzielnym trzęsieniu o magnitudzie 6,9 stopnia nastąpiło ponad 120 wstrząsów wtórnych. Wcześniej Amerykańska Agencja Geologiczna (USGS) informowała o dwóch wstrząsach głównych – o magnitudzie 6,8 oraz 7,0.

Wśród zmarłych nie ma na razie żadnych cudzoziemców, a liczba rannych wzrosła do 209 – oświadczył na konferencji prasowej rzecznik prasowy BNPB, Sutopo Purwo Nugroho. Trzęsienie było tak silne, że odczuwano go na sąsiedniej wyspie Bali, gdzie według BNPB zginęły dwie osoby.

Indonezja Bali trzesienie ziemi

Indonezja Bali trzesienie ziemi

Na lotnisku głównego miasta Lombok – Mataram – podczas trzęsienia zapanował chaos, gdy tysiące wczasowiczów próbowało odlecieć z krótkiego urlopu do domów. Linie lotnicze Garuda Indonesia poinformowały, że zorganizowały dodatkowe loty z Lombok, by pomóc turystom jak najszybciej wydostać się z wyspy.

„Byłem na dachu mojego hotelu i budynek zaczął się kołysać bardzo mocno. Czułem, jakby przychylał się o dwa metry w lewo, a potem dwa metry w prawo, nie mogłem wytrzymać” – powiedział Gino Poggiali, 43-letni Francuz, który był z żoną i dwójką dzieci na lotnisku Lombok. Jego żona Maude powiedziała, że rodzina była na Bali podczas pierwszego trzęsienia i na Lombok – w trakcie drugiego. „To jest dla mnie Indonezja. Następnym razem razem zatrzymamy się we Francji lub gdzieś blisko” – dodała.

Carlos Romartinez, 24-letni Hiszpan, który również czekał na lot z Lombok, powiedział, że postanowił udać się na wyspę Flores na wschodzie. „Wszystkie operacje zostały wyłączone. Nie można nurkować, nie możemy nic zrobić, więc lecimy na inną wyspę” – dodał.

Holenderski turysta Marc Ganbuwalba zranił się w kolano, gdy po trzęsieniu w restauracji wybuchła panika i ruszył tłum. „Skracamy nasze wakacje, ponieważ nie mogę chodzić i nie jesteśmy po prostu w nastroju; chcemy zobaczyć naszych bliskich” – powiedział 26-latek, siedząc na wózku z zabandażowaną nogą.
„Jesteśmy po prostu wdzięczni Bogu, a także pracownikom hotelu, którzy naprawdę nam pomogli. Niektórzy twierdzili, że ich domy zostały zniszczone, ale wciąż nam pomagali” – dodał.

Indonezja Bali trzesienie ziemi

Indonezja Bali trzesienie ziemi

Około tysiąca zagranicznych i krajowych turystów ewakuowano łodziami z trzech wysp Gili na północno-zachodnim wybrzeżu Lombok – poinformował rzecznik BNPB Purwo Nugroho. „Żaden turysta nie zginął na wyspach Gili.

Minister prawa i spraw wewnętrznych Singapuru, K. Shanmugam, który był na dziesiątym piętrze hotelu w Mataram, gdy uderzyło trzęsienie ziemi, powiedział, że jego pokój gwałtownie zaczął się trząść, a ściany pękać. „Nie można było wstać. Słyszałem krzyki. Wyszedłem i zszedłem po schodach, a budynek wciąż się trząsł. Prądu przez chwilę nie było. Mnóstwo pęknięć, powyrywanych drzwi” – napisał na Facebooku.

Minister spraw wewnętrznych Australii Peter Dutton przebywał na 12. piętrze hotelu Lombok, kiedy doszło do trzęsienia. „Wszyscy upadliśmy na podłogę” – powiedział australijskiemu radiu. „Mieliśmy szczęście, że się wydostaliśmy. Wszyscy są trochę wstrząśnięci, ale wszystko skończyło się dobrze” – dodał.

Indonezja, jeden z najbardziej narażonych na klęski żywiołowe narodów na świecie, znajduje się na tzw. „Pacyficznym Pierścieniu Ognia” – strefie, gdzie zderzają się płyty tektoniczne, powodując większość globalnych trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów.

Indonezja Bali trzesienie ziemi

Indonezja Bali trzesienie ziemi

 

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Keven Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Keven
Gość
Keven

uhh… Wiadomo, że w skali Richtera