trzesienie ziemi Indonezja

Seria trzęsień ziemi, która w niedzielę wstrząsnęła indonezyjskimi wyspami Lombok i Sumbawa, zabiła co najmniej 13 osób, wzmacniając powagę katastrofy po tragicznym trzęsieniu ziemi, jaki nawiedził region dokładnie dwa tygodnie temu – poinformowały służby.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9 stopnia w skali Richtera, które uderzyło o godzinie 22:00 czasu lokalnego, było jedną z potężniejszych wstrząsów, jakie nawiedziły w niedzielę północno-zachodnie regiony wyspy Lombok, gdzie doszło do licznych osunięć ziemi. Po nocnym trzęsieniu doszło także do licznych wstrząsów wtórnych.

trzesienie ziemi Indonezja

Co najmniej 11 osób na Lombok i sąsiedniej wyspie Sumbawa zmarło pod gruzami walących się budynków lub na ataki serca – powiedział w poniedziałek rzecznik Agencji Obrony Katastrof, Sutopo Purwo Nugroho. Dwie osoby zmarły w niedzielę na turystycznej wyspie Lombok podczas trzęsienia o magnitudzie 6,3. Z powodu wstrząsów 1800 budynków zostało uszkodzonych, w tym dwa poważnie.

Niedzielna seria trzęsień ziemi spowodowała panikę w podmiejskiej dzielnicy Sembalun na Lombok leżącej w cieniu góry Rinjani, gdzie wiele osób już przebywało w namiotach po katastrofalnym trzęsieniu ziemi z 5 sierpnia i licznych wstrząsach wtórnych. Na Sumbawie jedna z dzielnic została pochłonięta przez pożar, który wybuchł z zawalonym budynku.

„Ludzie wpadali w panikę i uciekali” – powiedział Nugroho. „Niektórzy ludzie wpadają w histerię, ponieważ odczuwają niekończące się wstrząsy wtórne, które są mocniejsze niż wcześniej. Usłyszeli ryk pochodzący prawdopodobnie z osuwisk na wzgórzach oraz na górze Rinjani” – dodał.

Dwikorita Karnawatim, który stoi na czele indonezyjskiej Agencji Meteorologii i Geofizyki, powiedział, że konstrukcja budynków, które do tej pory nie zawaliły się, słabną z każdym kolejnym wstrząsem, a władze wezwały mieszkańców do unikania przebywania zarówno w pobliżu zboczy górskich, jak i osłabionych budynków.

Indonesia trzesienie ziemi

Sejsmolodzy podkreślają, że niedzielne trzęsienie ziemi pochodzi z innego uskoku i nie było wstrząsem wtórnym związanym z trzęsieniem o magnitudzie 7,0, które nawiedziło wyspę 5 sierpnia i zabiło 460 osób, uszkodziło dziesiątki tysięcy domów oraz zmusiło do ewakuacji setki tysięcy ludzi.

Trzęsienie trwające od 5 do 10 sekund również było odczuwalne na sąsiedniej wyspie Bali, a także dalej na wschód – Jawie czy Makassar w Sulawesi.

Wstrząsy z niedzielnego poranka spowodowały liczne osuwiska na górze Rinjani, będącym czynnym wulkanem. Film uchwycony przez pracownika indonezyjskiego Czerwonego Krzyża pokazuje ogromne tumany kurzu opadające z górskich stoków.

Indonezja to rozległy archipelag znajdujący się w obrębie Pacyficznego Pierścienia Ognia – dlatego jest to obszar podatny na trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów.

 

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o