Indonezja – wybuchł wulkan Sinabung na Sumatrze, zginęło kilkanaście osób

Wulkan Sinabung wybuch trzykrotnie dzień po tym jak władze Sumatry pozwoliły  mieszkańcom na powrót do okolicznych wiosek. Co najmniej 11 osób zginęło a wiele jest rannych.

Wszystkie ofiary to licealiści, którzy przyszli podziwiać wulkan. Ten nieoczekiwanie uaktywnił się doszło do erupcji a słup popiołu został wyrzucony na wysokość dwóch kilometrów.

Sinabung – najwyższy szczyt prowincji Sumatra północna (prawie 2,5 tys. m n.p.m.) – uaktywnił się w sierpniu 2010 roku, po ponad 400 latach uśpienia.

Indonezja Sumatra erupcja wulkanu Sinabung

Erupcja wulkanu Sinabung na Sumarze była ogromna

Okoliczni mieszkańcy, którym udało się uciec twierdzą, że ofiar może być nawet kilkadziesiąt, miejscowy ksiądz współpracujący z agencjami pomocowymi poinformował, że zginęło na chwilę obecną 14 osób a kwestią czasu jest odnalezienie kolejnych ofiar.

Indonezja Sumatra erupcja wulkanu Sinabung

Od września ubiegłego roku z okolic wulkanu ewakuowano ok. 30 tys. ludzi. Wczoraj, gdy wydawało się, że aktywność wulkanu osłabła, władze zezwoliły mieszkańcom na powrót do domów. Na stokach wulkanu Sinabung od stuleci uprawiane jest kakao, kawai pomarańcze. W Indonezji jest ok. 130 czynnych wulkanów.

Indonezja Sumatra erupcja wulkanu Sinabung

Wulkan Sinabung erupcja

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.