Indonezja: zamknięto lotniska i odwołano loty. Nad krajem zawisła chmura pyłu wulkanicznego

wulkan Indonezja

Erupcje wulkanów wstrzymuję ruch lotniczy w Inonezji. Władze kraju zamknęły kilka lotnisk, m.in. w drugim co do wielkości mieście Surabaja. Skomplikuje to plany wyjazdowe wielu mieszkańcom. Miliony Indonezyjczyków podróżują obecnie po kraju z powodu końca ramadanu.

Z powodu wzmożonej aktywności wulkanu Raung (3332 m n.p.m.), który znajduje się na wschodzie Jawy, do wieczora zamknięte będzie międzynarodowe lotnisko w mieście Surabaja, na północno-wschodnim wybrzeżu tej wyspy. W ubiegłym tygodniu w wyniku erupcji Raunga przez cztery dni nie działał m.in. port lotniczy na popularnej wśród turystów wyspie Bali; odwołano tam ok. 900 połączeń.

wulkan Indonezja

wulkan Indonezja

Władze nakazały zamknięcie lotniska w Surabai do godz. 20.30 w czwartek (godz. 15.30 czasu polskiego), gdyż przemieszczająca się po niebie gruba chmura pyłu wulkanicznego może zagrażać samolotom – powiedziała rzeczniczka lotniska Liza Anindya. Narodowe indonezyjskie linie lotnicze Garuda Indonesia oraz tani przewoźnik AirAsia poinformowały, że anulowały wszystkie loty do oraz z tego miasta.

Inne lotniska też zamknięto

Nie działa też lotnisko w mieście Malang, na wschodzie Jawy. Ponadto z powodu erupcji innego wulkanu na wyspie Ternate (Moluki), zamknięto lokalny port lotniczy.

Obecnie miliony Indonezyjczyków rozpoczynają urlopy i podróżują, by świętować koniec ramadanu w tym najludniejszym kraju muzułmańskim na świecie.

W Indonezji jest 129 czynnych wulkanów. Najbardziej aktywny jest Merapi (2900 m n.p.m.) na Jawie.

wulkan Indonezja

 Źródło: PAP/EPA Autor: PW//ŁUD

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.