Inwazja owadów w woj. kujawsko-pomorskim zaskoczyła mieszkańców

Inwazja jętek w Golubiu-Dobrzyniu (woj. kujawsko-pomorskie). Owady pojawiły się na jednej z ulic w piątek wieczorem. Zdjęcia z „oblężenia” miasta otrzymaliśmy od jednego z Reporterów 24 – Marcina Rutkowskiego.

Autor nagrania obserwował nietypowy spektakl wraz z kolegą.

inwazja owadow

– Ale zjawisko! – mówi z zadziwieniem na jednym z nagrań mężczyzna. – One są raz w roku i w tym samym miejscu – odpowiada jego znajomy. – Raz w roku? Naprawdę? – dziwi się. – Miliardy – dodaje. – Godzinę, dwie i znikną. Już patrz, leżą. Umierają – mówi jeden z mężczyzn.

Zdjęcia pokazaliśmy Adamowi Stroińskiemu, entomologowi z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Jak informuje ekspert, autor nagrania zaobserwował rój jętek.

– Larwy jętek rozwijają się w wodzie, a postać dorosła jest latająca i krótko żyjąca – mówi Stroiński.

Światło jak magnes

Na zdjęciach Reportera 24, które otrzymaliśmy na Kontakt 24, widać, iż tych owadów było mnóstwo. Znajdowały się zarówno na drodze, jak i w powietrzu. Ponadto chmara latających jętek spowodowała ograniczenie widoczności.

inwazja owadow

– Na takie nagromadzenie złożyły się dwa czynniki: rójka oraz lampy uliczne. Jętki wykazują fototropizm dodatni, więc takie lampy, szczególnie jak posiadają odpowiednie widmo światła, wabią te owady – mówi Adam Stroiński.

Jak zaznacza, owady te nie są szkodliwe dla ludzi. – Ale można sobie wyobrazić, że ktoś poślizgnie się na dużej warstwie martwych lub żyjących owadów i taki owad wpadnie do buzi etc. – kończy.

inwazja owadow

źródło: tvn meteo
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Inwazja owadów w woj. kujawsko-pomorskim zaskoczyła mieszkańców”

  1. super szkoda że mieszkam w tym woj

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.