IPN Ukrainy: ziemie Polski to etniczne terytorium ukraińskie

Mówią też o polskich “zbrodniach wojennych” na Ukraińcach.

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej nazwał południowo-wschodnie tereny Polski “etnicznymi ukraińskimi terytoriami Zakerzonia”. Skandaliczny tekst pojawił się na stronie IPN w związku z prezentacją książki “W żarnach historii”, która jest zbiorem wspomnień Ukraińców wysiedlonych w latach 1944-46 z Chełmszczyzny na sowiecką Ukrainę.

Książka wydana przez Kijowskie Kombatanckie Towarzystwo Deportowanych Ukraińców “Chełmszczyzna” im. Mychaiła Hruszewskiego została przedstawiona w Narodowym Muzeum Literatury w Kijowie 7 września br. z udziałem szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza.

Szef wspomnianego Towarzystwa Stepan Romaniuk oświadczył m.in., że w latach 1943-1945 na Chełmszczyźnie ukraińska ludność cywilna padła ofiarą “zbrojnych napadów polskiego podziemia i pacyfikacji niemieckich oddziałów specjalnych, z zabójstwami, krwawymi rozprawami, niszczeniem i grabieżą chłopskich zagród”.

“Odbyło się to w 122 ukraińskich wsiach, z których 42 spalono. Symbolem męczeństwa ukraińskiej ludności Chełmszczyzny stała się wieś Sahryń, gdzie w ciągu jednej nocy spalono 260 ukraińskich gospodarstw i zabito ponad 800 mieszkańców wsi i przybyszów z innych wiosek” – mówił Romaniuk. Zdaniem historyków, ta liczba jest jednak przez Ukraińców zdecydowanie zawyżona.

Nawiązując do polskiej akcji “Wisła” Wiatrowycz oświadczył z kolei, że deportacjom towarzyszyły działania Wojska Polskiego, które “można zaklasyfikować jako zbrodnie wojenne”. Szef ukraińskiego IPN wyraził ubolewanie, że w

Polsce stosunki polsko-ukraińskie sprowadzano do hasła “Wołyń 1943”.

“To jest nieprawdziwe i wypacza rozumienie tego, co naprawdę odbywało się między Ukraińcami i Polakami” – ocenił Wiatrowycz. Ukraiński IPN zamieścił też informację, w której obecne południowo-wschodnie ziemie Polski nazwał “etnicznymi ukraińskimi terytoriami Zakerzonia”.

“W praktyce odbyło się przymusowe przesiedlenie rdzennej ludności z etnicznych ukraińskich terytoriów Zakerzonia: Łemkowszczyzny, Bojkowszczyzny, Nadsania, Chełmszczyzny i Podlasia” – czytamy na stronie IPN Ukrainy.

Według niego, miało miejsce “barbarzyńskie niszczenie przez polskie władze prawosławnych cerkwi, palenie ukraińskich wsi i mordowanie jej spokojnych mieszkańców”. “Przesiedleniom towarzyszyła propaganda, psychologiczny i fizyczny nacisk oraz wykorzystanie wojska. Do 1947 r. z tych ziem do ZSRR deportowano ponad 480 tys. Ukraińców” – pisze IPN w Kijowie.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
anemottteis77 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
anemo
Gość
anemo

upa to upa olać ich

ttteis77
Gość
ttteis77

„z którego roku są ukraińskie”? z przed „100 lat” a może z przed „2000 lat”? „jeśli z przed „100 była ludność ukraińska, a z przed „2000” nie mogła być wcześniej jak polska, to jak może być ukraińska”?