Irak: Dżihadyści opanowali Mosul. Z miasta uciekło pół miliona cywilów

Irak dżihadyści opanowali MosulPonad 500 tys. cywilów uciekło z Mosulu i okolic tego drugiego miasta Iraku, nad którym kontrolę przejęli islamistyczni rebelianci – informuje ONZ. Sunniccy bojownicy zaatakowali także sąd i posterunek policji w mieście Bajdżi, gdzie znajduje się rafineria.

 

Dżihadyści z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) zajęli Mosul i znaczną część prowincji Niniwa. Wśród uciekających z Mosulu byli żołnierze – podała BBC. Mieszkańcy mówili, że na wielu budynkach powiewają sztandary dżihadystów, a rebelianci ogłaszali z głośników, że “przybyli, aby wyzwolić” miasto.

Irak dżihadyści opanowali Mosul

 

W środę służby bezpieczeństwa przekazały, że rebelianci skierowali ofensywę również na miasto Bajdżi, w prowincji Salah Ad-Din, gdzie podpalili budynki publiczne. Islamiści wkroczyli do Bajdżi we wtorek wieczorem; poruszali się ok. 60 samochodami. Po wejściu do miasta wypuścili na wolność więźniów.

Tamtejsza rafineria jest chroniona przez ok. 250 strażników. Rebelianci wysłali na miejsce delegację składającą się z przywódców plemiennych, aby przekonać strażników do wycofania się – twierdzą źródła w służbach bezpieczeństwa. Według nich strażnicy zgodzili się wycofać, pod warunkiem bezpiecznego przeniesienia się do innego miasta.

Irak dżihadyści opanowali Mosul

 

Ugrupowanie ISIL, które oderwało się od Al-Kaidy i jest z nią skonfliktowane, kontroluje znaczą część wschodniej Syrii oraz zachodniego i centralnego Iraku, dążąc do ustanowienia rebelianckiej enklawy po obu stronach granicy.

We wtorek szyicki premier Iraku Nuri al-Maliki poprosił parlament o ogłoszenie stanu wyjątkowego. Zajęcie prawie 2-milionowego Mosulu przez islamistów potępiły Stany Zjednoczone.

Sunnici uważają, że zdominowany przez szyitów rząd dąży do ich marginalizacji.

Według ONZ w ubiegłym roku w starciach i zamachach w Iraku zginęło blisko 9 tys. ludzi. Narastająca fala przemocy jest najpoważniejsza od czasu krwawego konfliktu wewnętrznego z lat 2006-2007.

Irak dżihadyści opanowali Mosul

Irak dżihadyści opanowali Mosul

 

źródło: PAP (jmr)

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o