Irak: Gigantycznej tamie grozi pęknięcie… Powstanie fala tsunami zalewając wioski

Olbrzymia zapora wodna na rzece Tygrys w Iraku może w każdej chwili pęknąć. Wyzwolona wówczas ponad 20-metrowa fala niczym tsunami przetoczy się przez największe miasta rujnując zabudowania i zabijając nawet milion ludzi. Czy można temu zapobiec?

Bardzo niepokojące wieści płyną z północnego Iraku, gdzie od ponad 1,5 roku trwają ciężkie walki między bojownikami tzw. Państwa Islamskiego a Kurdami. Latem 2014 roku dżihadyści zdobyli największą elektrownię wodną w Iraku, znajdującą się około 50 kilometrów na północ od Mosulu.

Zapora wodna w rejonie Mosulu w Iraku.tama Irak

Kontrolowanie jej dało dżihadystom władzę nad sektorem energetycznym. Jednak na krótko, bo po nalotach międzynarodowej koalicji obiekt ponownie wrócił w ręce Kurdów. Od tego czasu tama nie jest na bieżąco konserwowana.

Inżynierowie zakładają najczarniejszy scenariusz, ponieważ zagrożenie dla zapory stanowią nie tylko ciężkie walki toczące się w jej sąsiedztwie, lecz również sama budowa geologiczna regionu.

tama Irak

Okazuje się bowiem, że w raporcie z 2006 roku, gdy budowla była badana przez Korpus Inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych, stwierdzono, że jest to najbardziej niestabilna zapora na świecie. Pomimo kontrowersji, wzniesiono ją na skałach gipsowych, które ulegają silnej erozji przy kontakcie z wodą.

źródło: TwojaPogoda
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Irak: Gigantycznej tamie grozi pęknięcie… Powstanie fala tsunami zalewając wioski”

 1. Tamy są jak zatory żylne, a Ziemia z zatorami sobie poradzi.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Amerykańskie służby specjalne miały w planach rozwalić tamę widać działają tam inne nieziemskie siły pewnie Szaraki 🙂

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Wreszcie ludzie i przyroda unormują się w swoich cyklach…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.