Irak prosi USA o operacje z powietrza przeciwko dżihadystom

Irak prosi USA o operacje z powietrzaIrak zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o przeprowadzenie operacji z powietrza, aby ukrócić prowadzoną od ubiegłego tygodnia ofensywę sunnickich dżihadystów na północy Iraku – poinformowali przedstawiciele strony irackiej i amerykańskiej.

 

Szef irackiego MSZ Hosziar Zebari powiedział dziennikarzom w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, że Irak oficjalnie poprosił USA, by przeprowadziły operacje z powietrza, aby „złamać morale” Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL). Bojownicy tego ugrupowania, które oderwało się od Al-Kaidy i jest z nią skonfliktowane, zajęli w ciągu minionego tygodnia znaczną część północnego Iraku.

Zebari dodał, że szyicki sprzymierzeniec Iraku – Iran – do tej pory nie interweniował, aby pomóc władzom w Bagdadzie, ale „wszystko jest możliwe”.

Iracki minister, który wypowiedział się w Dżuddzie po spotkaniu arabskich szefów dyplomacji, argumentował, że przeprowadzenie operacji z powietrza jest niezbędne, aby powstrzymać sunnickich rebeliantów, którzy w czasie swojej zbrojnej ofensywy zdobyli dużą ilość broni należącej do irackiej armii.

Irak prosi USA o operacje z powietrza

Irak prosi USA o operacje z powietrza

Także amerykański generał Martin Dempsey powiadomił w środę Kongres, że Irak oficjalnie zwrócił się do USA o przeprowadzenie ataków z powietrza wymierzonych w sunnicką ofensywę. Zapytany, czy Stany Zjednoczone powinny przystać na tę prośbę, Dempsey odpowiedział wymijająco: – W naszym narodowym interesie leży przeciwstawienie się ISIL, gdziekolwiek znajdziemy bojowników.

Bojownicy z ISIL rozpoczęli w zeszłym tygodniu ofensywę na szeroką skalę, zajmując znaczne obszary na północy Iraku, w tym główne miasto tego regionu, Mosul. W Tikricie, także na północy, dżihadyści mieli też dokonać masakry 1700 pojmanych żołnierzy irackiej armii. W środę przejęli kontrolę nad największą w Iraku rafinerią ropy w Bajdżi.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney oświadczył w środę, że dotychczas nie stwierdzono znaczących przerw w dostawach ropy naftowej w Iraku.

Amerykański prezydent Barack Obama od minionego tygodnia rozważa różne opcje, w tym militarne, aby wesprzeć irackie władze wobec sunnickiej ofensywy. Wśród tych opcji wymienia się ataki prowadzone przez samoloty bojowe lub drony czy zwiększenie pomocy dla Bagdadu w dziedzinie szkoleń lub wywiadu.

W poniedziałek Pentagon oświadczył, że podczas negocjacji nuklearnych z Iranem w tym tygodniu USA mogą poruszyć kwestię sytuacji wewnętrznej w Iraku, ale Waszyngton nie będzie koordynował z Teheranem swej ewentualnej akcji zbrojnej przeciw irackim rebeliantom.

Irak prosi USA o operacje z powietrza

źródło: wp.pl (sol, ib)

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.