Irańskie łodzie patrolowe po raz kolejny dokonały w niedzielę „nękających manewrów” wokół amerykańskiego okrętu patrolowego USS Firebolt na wodach Zatoki Perskiej – poinformował we wtorek Pentagon. Do podobnego incydentu doszło pod koniec sierpnia.

Trzy spośród siedmiu irańskich łodzi patrolowych biorących udział w incydencie zbliżyły się na około 500 metrów do amerykańskiego patrolowca, nie odpowiadając na jego wezwania radiowe, a jedna z nich zatrzymała się przed „Fireboltem”, zmuszając go do manewru wymijającego – poinformował we wtorek rzecznik Pentagonu Jeff Davis.

prowokacja

Flary przeciw Irańczykom

25 sierpnia również na wodach Zatoki Perskiej, w pobliżu cieśniny Ormuz, cztery irańskie łodzie patrolowe dokonały podobnych manewrów wobec niszczyciela USS Nitze.

Niszczyciel wystrzelił 10 flar w kierunku irańskich łodzi. Również wtedy załoga okrętu podjęła bezowocne próby nawiązania łączności radiowej i zmieniła kurs, aby uniknąć zderzenia.

Za każdym razem łodzie, które prowokowały amerykańskie okręty, należały do elitarnego Korpusu Islamskich Strażników Rewolucji (IRGS).

prowokacja

Groźne incydenty

Incydenty takie są tym groźniejsze, że amerykańscy dowódcy „mają prawo uruchomienia procedur samoobrony” – przypomniał Davis.

Iran od dawna odnosi się podejrzliwie i wrogo do obecności okrętów wojennych USA u swoich brzegów. Doszło już do serii incydentów, w tym do krótkiego zatrzymania w styczniu 10 amerykańskich marynarzy, którzy omyłkowo znaleźli się na wodach terytorialnych Iranu.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kimbur Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kimbur
Gość
Kimbur

Nie „na USA” lecz „wobec USA”. Litości dla języka polskiego!