Iran, Japonia, Kostaryka…. Seria trzęsienie ziemi na świecie

Zniszczone budynki w Iranie
Zniszczone budynki w Iranie

W Iranie, Japonii i w Kostaryce zatrzęsła się ziemia. Trzęsienia ziemi miały magnitudę: 7,4 – w Iranie 5,7 – w Japonii oraz 6,8 w Kostaryce. W Iranie zginęło ponad 200 osób. Ponad 1,7 tys. jest rannych.

Do 211 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, do jakiego doszło w niedzielę wieczór w prowincji Kermanszah przy granicy z Irakiem. Co najmniej 1,7 tys. osób odniosło rany – informuje centrum kryzysowe.

trzęsienie ziemi

Do udziału w akcji skierowano 20 helikopterów wojskowych, które przewożą najpoważniej rannych do klinik w Teheranie.

Ocenia się, że skutki trzęsienia ziemi są odczuwalne w 14 z 31 irańskich prowincji (ostanów) – pisze agencja prasowa ILNA. Najwięcej ofiar – jak podała z kolei irańska telewizja państwowa – odnotowano w mieście Sarpol-e Zahab, położonym 15 km od granicy z Irakiem.

Zniszczone budynki w Iranie
Zniszczone budynki w Iranie

Irańska telewizja państwowa podawała wcześniej, że przy granicy z Irakiem zniszczonych zostało osiem wiosek, a wiele innych zostało odciętych od elektryczności. Do prowincji skierowano dodatkowe ekipy ratunkowe; na miejscu pracuje już 35 grup.

Trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,4

– podały irańskie władze. Infrastruktura wydobywcza i przesyłowa ropy naftowej nie uległa uszkodzeniu. W prowincji Karmanszah i w prowincji Ilam – położonej w zachodnim Iranie, w górach Zagros, wszystkie szkoły będą zamknięte w poniedziałek – poinformował rząd. Lotniska w tych prowincjach działają bez zakłóceń – podała z kolei irańska telewizja.

Wystąpiły trzy wstrząsy o magnitudzie – odpowiednio – 4,5, 7,4 i 4,6. Do najsilniejszego doszło około godz. 21.20 czasu lokalnego (19.20 czasu polskiego).

Seria trzęsień ziemi ostatnie 24 godziny
Seria trzęsień ziemi ostatnie 24 godziny

Poza Irakiem wstrząsy odczuwalne były m.in. w Iranie, Izraelu, Libanie, Turcji, Kuwejcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Katarze.

Trzęsienie ziemi w Japonii

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7 nawiedziło w poniedziałek rano wschodnią Japonię, ale nie spowodowało ofiar, ani większych strat materialnych – poinformowały amerykańskie służby sejsmologiczne (USGS). Zagrożenie tsunami jest minimalne w ocenie USGS.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na morzu w odległości 351 km od miasta Sendai, stolicy regionu Tohoku w północno-wschodniej części wyspy Honsiu. Hipocentrum znajdowało się na głębokości 9,5 km.

Według początkowych szacunków trzęsienie miało magnitudę 6,2. Następnie ta informacja została skorygowana przez USGS.

Wyspy japońskie położone są w rejonie aktywnym sejsmicznie stanowiącym fragment tzw. ognistego kręgu otaczającego Ocean Spokojny.

Trzęsienie ziemi w Kostaryce

Do trzeciego w ciągu doby trzęsienia ziemi – po Iranie i Japonii – doszło w Kostaryce, gdzie w niedzielę w nocy odnotowano wstrząsy o magnitudzie 6,8 – podało Europejsko-śródziemnomorskie centrum sejsmologiczne. Epicentrum znajdowało się 71 km od San Jose.

Hipocentrum trzęsienia zostało oznaczone przez niezależne Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne z siedzibą we Francji na głębokości 10 km.

Amerykańskie służby socjologiczne (USGS) potwierdziły, że epicentrum było zlokalizowane 71 km na południowy wschód od stolicy kraju San Jose, na wybrzeżu Oceanu Spokojnego.

Kostaryka jest krajem położonym w regionie często nawiedzanym przez trzęsienia. Wchodzi w skład tzw. ognistego kręgu otaczającego Ocean Spokojny. Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego Kostaryki wynosi 1290 km.

Z dotychczasowych informacji nie wynika, by trzęsienie ziemi spowodowało ofiary czy większe straty materialne. Amerykańskie służby sejsmologiczne (USGS) nie wydały na razie komunikatu nt. zagrożenia tsunami.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o