Iran ostrzega że przez Donalda Trumpa może dojść do III wojny światowej i zniszczenia Izraela

Jeżeli Donald Trump podrze układ nuklearny to może dojść do wojny i zniszczenia Izraela. Takie są sugestie irańskiego ministra obrony, który uważa że wrogowie mogą narzucić Iranowi wojnę w oparciu o fałszywe kalkulacje i biorąc pod uwagę tylko swoje zdolności materiałowe.

Wcześniej prezydent Obama mówił o przedłużeniu sankcji na kolejne 10 lat, więc Iran uznał że to jest pogwałcenie umowy nuklearnej z 2015 roku.

Jeżeli sankcje zostaną przedłużone to Iran zamierza podjąć akcję, takie jest ostrzeżenie ajatollaha Ali Chameini z listopada.

Irański minister obrony stwierdził 12 grudnia, że Donald Trump mógłby wywołać wojnę i zniszczenie Izraela oraz małych państw Zatoki Perskiej jeśli sprowokuje Iran. Ostrzeżenie irańskie wynika z tego, że Trump sygnalizuje że może wycofać się z paktu nuklearnego. A to doprowadziło do paniki wśród krajów Zatoki Perskiej. Jednak irański minister obrony bierze też pod uwagę fakt że Trump mierzy koszt wszystkiego w dolarach, więc chyba nie będzie zadzierał z Iranem.

Oczywiście że co złego dla Iranu to dobrze dla Izraela, więc premier Bibi Netanyahu ma nadzieję że Trump podrze układ nuklearny.

Całkiem inną geopolityczną narrację podaje Wall Street Journal. Gazeta wyjaśnia że Trump chce mniej interwencji i obalania rządów. Trump wyliczył sobie że Ameryka straciła już 6 trylionów dolarów w walkach na Bliskim Wschodzie, więc jego celem jest stabilizacja a nie chaos. Więcej szczegółów jest w podsumowaniu gazety Wall Street Journal.

Jak na razie Iran nie czeka z założonymi rękami tylko prowadzi duże wojenne ćwiczenia aby wykazać supremację Islamskiej Republiki. Manewry wojenne zaczęły się w niedzielę w południowo-wschodnim Iranie, biorą udział wojska lądowe, lotnictwo oraz drony, skończą się może w środę.

Jednocześnie Persowie oskarżyli USA o nową operację hakerów przeciw infrastrukturze Teheranu, tzw. projekt Nitro Zeus aby szkodzić infrastrukturom obronnym i telekomunikacyjnym. Iran oszacował że projekt Nitro Zeus jest bardziej niebezpieczny niż projekt Stuxnet który był wspólnym atakiem cybernetycznym Izraela i USA aby zakłócić sieć nuklearną Iranu.

W skrócie to Trump będzie musiał zdecydować czy Iran ma być przyjacielem czy nie. Trump może doprowadzić do wzrostu cen ropy naftowej jeśli Iran zostanie zmuszony wycofać 1 milion baryłek ropy ze światowych rynków, bo eksport znowu będzie wstrzymany.

źródło: google.salon24
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Iran ostrzega że przez Donalda Trumpa może dojść do III wojny światowej i zniszczenia Izraela”

  1. Ten artykuł jest nie aktualny, USA przedłużyło sankcje przeciwko Iranowi.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.