Iran wystrzelił kilka pocisków balistycznych w jednej chwili

Irańska Gwardia Rewolucyjna poinformowała we wtorkowym komunikacie o wystrzeleniu w ramach testu pocisków balistycznych, by w ten sposób zaprezentować swoją „moc odstraszania” – donosi CNN.

rakieta balistyczna

Irańska telewizja państwowa określiła wtorkowe testy mianem „ostatniego etapu ćwiczeń, które miały wykazać pełną gotowość do zmierzenia się z wszelkimi zagrożeniami wymierzonymi w Rewolucję, władzę i jedność terytorialną” kraju.

Iran pokazuje siłę, USA już się przyglądają

Telewizja powiązała test, który polegał na wystrzeleniu pocisków rozlokowanych w wielu częściach kraju z wystrzeleniem w październiku ub. roku pocisku znanego jako Emad, mającego zasięg 1,7 tys. km, a więc wystarczający, by dosięgnąć Izraela i Arabii Saudyjskiej.

Choć irańskie władze powtarzają konsekwentnie, że nie mają pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych, jego tradycyjni adwersarze tacy jak właśnie Izrael czy Saudowie, nie wierzą w te zapewnienia.

Stany Zjednoczone szybko zareagowały na wtorkowe testy. Cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel administracji USA powiedział, że wystrzelenie pocisków balistycznych nie zostanie potraktowane jako naruszenie umowy atomowej z Iranem podpisanej w ub. roku, ale istnieją „mocne przesłanki” do potraktowania problemu poważnie i stwierdzenia, że złamał on postanowienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ o zakazie przeprowadzania takich testów przez Teheran.

Jeżeli się to potwierdzi, USA „przedstawią tę sprawę na forum Rady Bezpieczeństwa”. Będą też „blisko współpracowały z sojusznikami z całego świata, by spowalniać i ograniczać program balistyczny Iranu”.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Iran wystrzelił kilka pocisków balistycznych w jednej chwili”

  1. Bestia zostanie upokorzona i zmieciona z powierzchni Ziemi.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. Ciekawe dlaczego nie informują o tym, jak Amerykanie strzelają… a tymczasem, strzelali niedawno niedaleko Torunia, strzelali nie byle czym, bo pociskami ze zubożonym uranem, ale amerykański uran jest ok, nie szkodzi, bo demokratyczny, wolny, niesie dobrobyt

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.