Irańskie okręty płyną w kierunku USA, grożą zatopieniem amerykańskich jednostek

Iran wysyła okręty w kierunku USAW czasie, gdy irańskie okręty wojenne płyną w kierunku wybrzeży USA, irański dowódca zagroził zatopieniem amerykańskich jednostek, jeżeli Waszyngton zdecyduje się zaatakować Iran.

W sobotę admirał Afshin Rezayee Haddad, cytowany przez irańską agencję Fars, poinformował, że niewielki kontyngent marynarki minął wybrzeża RPA i wpłynął na Atlantyk. – Irańska flota wojenna zbliża się do morskich granic Stanów Zjednoczonych – ten krok to wiadomość (dla USA) – powiedział Haddad.

Już kilka tygodni temu irańska telewizja państwowa informowała, że okręty wojenne po raz pierwszy w historii wypłynęły z misją na Ocean Atlantycki. Zespół złożony jest z dwóch jednostek – fregaty „Sabalan” oraz zmodyfikowanego okrętu zaopatrzeniowego „Kharg”. Na ich pokładach znajduje się, poza standardowym personelem, około 30 kadetów akademii marynarki wojennej.

Jak podawała agencja Farsi, siły irańskie zostały rozmieszczone „w odpowiedzi na wzmocnienie przez Waszyngton sił morskich w Zatoce Perskiej”. Amerykanie utrzymują silną obecność wojskową na Bliskim Wschodzie, skąd pochodzi znaczna część importowanej przez USA ropy naftowej. W Bahrajnie na stałe stacjonuje amerykańska V Flota.

Iran wysyła okręty w kierunku USA

Groźby pod adresem USA

Dzień po wypowiedzi adm. Haddada, głos zabrał inny wysoki rangą irański dowódca – admirał Ali Fadavi, będący dowódcą marynarki strażników rewolucji. Wojskowy zagroził zatopieniem amerykańskich okrętów.

– Amerykanie mogą w pełni oczekiwać, że ich okręty wojenne zostaną zatopione wraz z całą pięciotysięczną załogą w walce przeciwko Iranowi, a ich kadłuby będzie można znaleźć na dnie morza – zagroził.

Fadavi przyznał, że Amerykanie mogą się ukryć w swoich bazach, jakie posiadają w niektórych krajach muzułmańskich w regionie, ale nie są w stanie uniknąć irańskiej odpowiedzi militarnej na morzu.

Zachód obawia się, że w razie awantury na Bliskim Wschodzie Iran może zablokować strategiczną Cieśninę Ormuz, przez którą przepływa 35 proc. światowego morskiego transportu ropy naftowej. Wywindowałoby to ceny tego surowca do niebotycznych poziomów, sprowadzając światową gospodarkę na skraj kolejnego kryzysu.

Iran wysyła okręty w kierunku USA

Jakie okręty Iran wysłał na Atlantyk?

Wysyłany na atlantycką misję „Sabalan”, to jedna z czterech fregat rakietowych typu Alvand, które Iran zamówił w Wielkiej Brytanii w latach 70. ubiegłego wieku, jeszcze przed rewolucją islamską. Podstawowym uzbrojeniem jednostki są stosunkowo nowoczesne i bardzo skuteczne chińskie pociski przeciwokrętowe C-802.

Z kolei „Kharg” to zmodyfikowany okręt zaopatrzeniowy typu Ol, również zamówiony w latach 70. w brytyjskiej stoczni. Jednostka została dozbrojona i przystosowana do przenoszenia trzech śmigłowców. Podejrzewa się również, że może przewozić znaczna liczbę żołnierzy.

Źródło: Associated Press, "Jerusalem Post", WP.P
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Irańskie okręty płyną w kierunku USA, grożą zatopieniem amerykańskich jednostek”

  1. Popieram Iran! Niech zatopią USA-okupantów!

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
  2. USA oczywiście nigdy nie wypływało z dala od swych wód terytorialnych 🙂

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.