Irma uderzyła z ogromną siłą. Zabici i ranni na Karaibach

0
14

WIATR O PRĘDKOŚCI PRAWIE 300 KM/H POZRYWAŁ DACHY DOMÓW. Słynne lotnisko na wyspie, gdzie samoloty lądują tuż nad głowami plażowiczów, zostało zniszczone przez żywioł.

Huragan Irma zabił co najmniej dwie osoby na karaibskich wyspach St. Martin i St. Barthelemy – poinformowały francuskie władze. Kolejne dwie zostały ranne, trwa szacowanie strat. Huragan zmierza obecnie w kierunku Portoryko i Dominikany, gdzie ma dotrzeć najbliższej nocy.

O śmierci co najmniej dwóch osób poinformowała minister ds. terytoriów zamorskich Francji Annick Girardin. Dodała, że co najmniej dwie osoby zostały ciężko ranne.

Huragan przemieszcza się na zachód. Mieszkańcy stanu Floryda już teraz przygotowują się na jego nadejście. Gubernator tego stanu wezwał obywateli do ewakuacji.

„Możemy odbudować wasze domy, ale nie wasze życie” – powiedział dosadnie gubernator Florydy Rick Scott.
Amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC) w Miami przewiduje, że sztorm dotrze do wybrzeży Florydy w sobotę, choć jego ostateczna trajektoria pozostaje tajemnicą.

W środę po południu polskiego czasu huragan przeszedł nad wyspą St. Martin – podało NHC. Wiadomo, że żywioł wyrządził wiele szkód. Słynne lotnisko na wyspie, gdzie samoloty lądują tuż nad głowami plażowiczów, zostało zniszczone przez żywioł.

Eksperci nie ukrywają, że sztorm jest „potencjalną katastrofą”. Meteorolodzy ostrzegają, że żywioł, określany mianem „monstrum”, może zrywać sieć energetyczną, powalać drzewa i zrywać dachy z domów. Opady mogą osiągnąć lokalnie do 25 cm, a wysokość fal – około siedmiu metrów. Mogą też wystąpić lawiny ziemne i tak zwane błyskawiczne powodzie.

Huragan już tu jest

W środę nad ranem Irma dotarła do wyspy Barbuda w archipelagu Małych Antyli, na wschód od Portoryko. Na wyspie Antigua huragan pozrywał dachy z domów.

Na obu tych wyspach pozrywane też zostały sieci energetyczne. Część mieszkańców noc spędziła w schronach.
Wiatr osiągnął prędkość 295 kilometrów na godzinę.

Stan pogotowia ogłoszono na Wyspach Zawietrznych Morza Karaibskiego: Antigua i Barbuda, Anguilla, Montserrat, St. Kitts and Nevis, St. Martin, St. Barthelemy, Saba i St. Eustache. Gubernator stanu Floryda Rick Scott wprowadził stan wyjątkowy.

We wtorek wieczorem czasu lokalnego Irma, huragan piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona, wyminęła Wyspy Leeward na wschód od Portoryko przy prędkości wiatru dochodzącej nawet do 300 kilometrów na godzinę.

Ogromne porywy wiatru i ściana deszczu

– Portoryko nie widziało tak potężnego huraganu od prawie stu lat – powiedział agencji Associated Press meteorolog Carlos Anselmi w stolicy Portoryko, San Juan.

„Nie siedźcie i nie czekajcie”

Rick Scott, gubernator stanu Floryda, gdzie Irma dotrze w weekend, wydał we wtorek oświadczenie:

– Na tę chwilę huragan Irma porusza się z prędkością 24 kilometrów na godzinę, a eksperci przewidują, że na jego trasie znajduje się południowa część naszego stanu. Sztorm przybiera na sile, przy czym naszym największym zmartwieniem jest obecnie ekstremalnie silny wiatr – poinformował. – Jesteśmy w trakcie przygotowań na nadejście huraganu, choć póki co ciężko jednoznacznie określić, gdzie dokładnie uderzy. Kluczowe jest to, by mieszkańcy Florydy nie spuszczali z oka komunikatów – ostrzegł gubernator.

Irma zalicza się do grona pięciu najpotężniejszych huraganów w ciągu ostatnich 80 lat i zarazem najpotężniejszą burzą na Atlantyku, która została kiedykolwiek odnotowana poza granicami Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej.

– Nie siedźcie i nie czekajcie – ostrzegł gubernator Rick Scott.

Dramatyczne nagranie niszczycielskiej siły Irmy

Stan wyjątkowy na Florydzie

– Z miejsca rozpocznijcie przygotowania – zalecił gubernator Florydy. – Jeszcze wczoraj ogłosiłem stan zagrożenia we wszystkich 67 hrabstwach Florydy, by skoordynować działania poszczególnych oddziałów zarządzania kryzysowego i upewnić się, że lokalne władze dysponują niezbędnymi zasobami, które umożliwią im pomoc mieszkańcom – dodał.

Gubernator poinformował, że zwrócił się do Donalda Trumpa o ogłoszenie stanu wyjątkowego dla całej Florydy jeszcze przed nadejściem huraganu. Prezydent przychylił się do tej prośby, co usprawni dystrybucję środków niezbędnych do zmierzenia się z Irmą.

„Powinno nastąpić przyspieszenie przygotowań na terytorium objętym ostrzeżeniami przed huraganem” – zaleciło NHC.

Niebezpieczeństwo na horyzoncie

Mieszkańcy Florydy nie ukrywają, że są przerażeni. Niektórzy postanowili zabezpieczyć domy i wznieść barykady z worków z piaskiem, inni zdecydowali się wyjechać.

– Moja żona opuści Keys jeszcze dziś – stwierdził Martin Senterfitt, dyrektor ds. reagowania kryzysowego hrabstwa Monroe. – Prędzej pójdzie do dentysty niż żeby miała stać w korku. Im szybciej ludzie opuszczą zagrożony teren, tym lepiej – zapewnił. – Jeżeli którakolwiek z burz mogła kiedykolwiek zagrozić mieszkańcom Keys, to właśnie ta – dodał.

Wielu osobom to właśnie Harvey i następujące po nim powodzie uprzytomniło skalę zagrożenia.

– Przez cały dzień skupuję butelki z wodą – powiedziała Alexandra Nimmons, która postanowiła potraktować nadciągający huragan z najwyższą powagą po tym, jak zobaczyła zniszczenia dokonane w Teksasie. – Zachomikowałam herbatniki i słoiki z salsą, to na pewno jeszcze mi się przyda – dodał.

Na Florydzie trwają przygotowania przed nadejściem huraganu Irma

Puste półki w sklepach

Niestety, w sklepach już teraz zaczyna brakować niezbędnego zaopatrzenia. Mieszkańcy zagrożonych regionów mają problemy z zapewnieniem sobie niezbędnego prowiantu.

– Minionej nocy poszłam do Wal-Mart. Wody nie było. Pobiegłam do Target. Wody nie było. Teraz jestem tu i wody jak nie było, tak nie ma – poskarżyła się Annisa Ali, która zdecydowała się przeczekać huragan w domu.

Poza artykułami pierwszej potrzeby, w sklepach zaczyna też brakować materiałów budowlanych. Mieszkańcy Florydy, aby zabezpieczyć swoje domy na potęgę skupują gwoździe i deski, którymi chcą osłonić okna, by nie wybił ich wiatr.

– Wrócę jutro z samego rana, jeszcze przed otwarciem – zapowiedział James Foote, który szukał materiałów, dzięki którym mógłby osłonić okna. – Zdarzyło mi się czekać tu po biletu na koncert. Tym razem sprawa jest większego kalibru – przyznał.

Ludzie na Florydzie robią zapasy przed nadejściem huraganu

Stan gotowości na wielu wyspach

Zagrożone są także Duże Antyle, w tym Portoryko i Kuba, a także brytyjskie i amerykańskie Wyspy Dziewicze i wyspy Bahama. Na Gwadelupie, będącej zamorskim terytorium Francji, władze uprzedziły ludność, aby zachowała czujność i śledziła rozwój sytuacji.

Gubernator Portoryko Ricardo Rosselló w poniedziałek ogłosił stan wyjątkowy i postawił w gotowości Gwardię Narodową.

– Nic nie wskazuje na to, by huragan poszedł w innym kierunku. Spodziewamy się, że uderzy z całą mocą w Portoryko i musimy być na to przygotowani – powiedział gubernator na konferencji prasowej.

– Pomimo ekonomicznych wyzwań, z jakimi mierzy się Portoryko, zaakceptowano budżet 15 milionów dolarów jako fundusz awaryjny – oświadczył Roselló.

Aby pomóc obywatelom, rząd zamroził ceny produktów pierwszej potrzeby takich jak woda, leki, generatory prądu czy baterie.

Kilka tygodni wcześniej uderzył Zabójczy Harvey

Huragan będzie drugą potężną burzą, która dotknie Stany Zjednoczone i ich terytoria w ciągu ostatnich kilku tygodni. Mieszkańcy Teksasu i Luizjany wciąż nie otrząsnęli się po huraganie Harvey. Liczba osób, które straciły życie wskutek huraganu i jego następstw, wzrosła w ostatnich dniach do 43.

Co najmniej 560 tysięcy rodzin, które straciły swoje domy, zwróciło się do władz federalnych o pomoc w zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych – poinformował w poniedziałek John Long z Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA). Long podkreślił, że obecnie najpilniejszym zadaniem jest zapewnienie zakwaterowania ludziom, którzy nadal przebywają w dużych, prowizorycznych schroniskach.

Źródło: ENEX,REUTERSAutor: tvn meteo, ao/ja,rzw, sj/ja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.