Islandia: Lawa pokrywa coraz większy obszar

Islandia Lawa pokrywa coraz większy obszarErupcja na Islandii wciąż trwa, zaś tempo wydobywania się magmy na powierzchnię pozostaje bez zmian. Aktywności wulkanicznej towarzyszy osiadanie kaldery wulkanu Bardarbunga oraz wzmożona aktywność sejsmiczna. Jest to spowodowane tym, że magma z komory należącej do wulkanu Bardarbunga migruje w kierunku szczeliny Holuhraun (około 40 kilometrów na północny wschód od kaldery wulkanu) i zasila tamtejszą erupcję.

Obszar zajmowany przez lawę na dzień 8-ego września wynosił około 19 kilometrów kwadratowych. Już przy takiej powierzchni  była to największa emisja lawy od erupcji wulkanu Askja w 1875 roku. Najnowsze zdjęcia radarowe (z 19-ego października) pokazują, iż obszar zajmowany przez lawę wynosi obecne około 61 kilometrów kwadratowych.

Islandia Lawa pokrywa coraz większy obszar

Możliwe kierunki rozwoju erupcji wskazują na trzy schematy- pierwszy zakłada, że erupcja w Holuhraun oraz osiadanie kaldery Bardarbunga stopniowo wygasną w najbliższym czasie. Inny model przewiduje dalsze osiadanie kaldery, przedłużenie i/lub wzmocnienie erupcji w Holuhraun, z możliwym uaktywnieniem się szczeliny pod Dyngjujokull, której rezultatem byłaby powódź glacjalna i znaczna emisja gazów. Podobny rezultat miałaby erupcja w obrębie kaldery Bardarbunga.

Trwająca erupcja charakteryzuje się wysokim poziomem emisji gazów, które powodują zanieczyszczenie powietrza. Zasięg emisji dwutlenku siarki można obserwować na stronie biura meteorologicznego.

Islandia Lawa pokrywa coraz większy obszar

źródłó: icelandnews.is

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.