Islandia: najrozleglejsza erupcja od 200 lat

Islandzki wulkan Bardarbunga wciąż aktywny. Pole lawowe jest już większe od Manhattanu. NASA pokazuje zdjęcia zrobione z kosmosu.

Wulkan Bardarbunga na Islandii uaktywnił się w połowie sierpnia 2014 roku wyrzucając od tego czasu 84 kilometry kwadratowe lawy. Wynosi to więcej niż powierzchnia całego Manhattanu. 3 stycznia tego roku zjawisko uchwyciły kamery NASA umieszczone na satelicie Landsat 8

Lawa z wulkanu Bardarbunga widziana z kosmosu – Landsat 8Lawa z wulkanu Bardarbunga widziana z kosmosu

Poniższe zdjęcie pokazuje pole lawy z 6 września 2014 roku.

Lawa z wulkanu Bardarbunga widziana z kosmosu, 6 września 2014 r.

Największa katastrofa od 200 lat

Pole lawowe znajdujące się na Islandii jest największe od 1780 roku. To w tamtych latach wybuchł tam wulkan Laki zabijając ponad 20% populacji wyspy. Historia chyba się nie powtórzy twierdzą wulkanolodzy obserwujący wulkan Bardarbunga. Według nich erupcja troszkę spadła na sile i odnotowuje się mniej trzęsień ziemi w obrębie wulkanu.

Aktualne pole lawy jest największe na Islandii od 1780 r. To wtedy wybuchł wulkan Laki. Zginęło ponad 20 proc. populacji wyspy.

Zaś „Island Magazine” donosi powołując się na innych naukowców, że erupcja na Islandii może trwać wiele lat a to, że wydaje się być mniejsza nie oznacza, że nie wzrośnie.

Bardarbunga jest nieprzewidywalnym wulkanem

Z wulkanu prawie pół roku wydobywają się duże ilości magmy. Na samym początku cały świat skierował wzrok w kierunku Islandii, oczekując erupcji, która miałaby sparaliżować transport lotniczy w Europie. Ewakuowano mieszkańców z pobliskich terenów. Na przemian wprowadzano pomarańczowy i czerwony alert dla lotnictwa.

Islandia aktywna sejsmicznie

Przez Islandię przebiega rów tektoniczny, który powstał na skutek rozsuwania się płyt Północnoamerykańskiej i Euroazjatyckiej. Skutkiem tego obszar ten jest bardzo aktywny sejsmicznie i wulkanicznie.

Wulkan można zobaczyć przez kamery tutaj

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.