Monitoring Bezpieczeństwa Ziemi

Codzienna porcja informacji ze świata: Niewiarygodne, Kataklizmy,UFO, Zagrożenia dla Ziem, Trzęsienia Ziemi, Wojna…Aktywne Wulkany Trzęsienia Ziemi Wulkan Islandia Wulkany zagrożenia

Islandia: obudził się wulkan Öraefajökull – Skutki erupcji mogą być katastrofalne

Po 290 latach uśpienia przebudził się Öraefajökull, jeden z największych wulkanów na Islandii. Od kilku miesięcy występują trzęsienia ziemi, a z wielu kilometrów czuć zapach siarki. Lokalne władze przygotowują się na najgorsze.

Od kilku miesięcy naukowcy z krajów skandynawskich i Islandii informują o wstrząsach i podwyższonej temperaturze pod pokrywą lodową skrywającą wulkan Öraefajökul.

Śnieg nad kalderą wulkanu osunął się w dół o około 4 metry
Śnieg nad kalderą wulkanu osunął się w dół o około 4 metry

– Najwyraźniej zaczyna się budzić. W pobliżu odczuwalne są wstrząsy ziemi i inne rodzaje aktywności sejsmicznej. Spod pokrywy lodowej spływa woda, czuć siarkę – powiedział uniwersytecki sejsmolog Reynir Bödvarsson w rozmowie ze szwedzką telewizją SVT Nyheter.

Ostatni trzęsienie, wynoszące 3,6 stopnia, było odczuwalne 9 lutego br. w rejonie kaldery wulkanu Öraefajökull. Następnie nastąpiło ponad 10 wstrząsów wtórnych. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od czasu, gdy zaczęto monitorować wulkan w 1976 r. Ostatni raz do erupcji doszło w 1728 r.

Trzęsienia ziemi pod wulkanem Öraefajökull - ostatnie 7 dni
Trzęsienia ziemi pod wulkanem Öraefajökull – ostatnie 7 dni

Jeżeli wybuchnie, przewiduje się, że cała wyspa zostanie przykryta warstwą popiołów, a konsekwencje będą odczuwalne również w Europie.

Najczarniejsze scenariusze przewidują, że tony popiołów doprowadziłyby do wulkanicznej zimy, skażenia środowiska, spadku temperatury, a także śmierci ludzi i zwierząt.

Mieszkańcy wyspy są przerażeni na myśl o tym. I choć nie ma stuprocentowej pewności, że się tak stanie, to już zostali pouczeni o właściwych metodach ewakuacji w razie wybuchu.

Wulkan leży pod największym w Europie lodowcem Vatnajoekull w południowo-wschodniej części Islandii
Wulkan leży pod największym w Europie lodowcem Vatnajoekull w południowo-wschodniej części Islandii

Öræfajökull to najwyższy szczyt na Islandii. Mierzy 2110 m n.p.m. i jest otoczony lodowcami. Jego erupcje zarejestrowano w 1362 i 1728 r. Jeśli nadejdzie kolejna, to można się spodziewać paraliżu komunikacyjnego na europejskim niebie podobnego do tego, który miał miejsce w kwietniu 2010 r. Wtedy, po wybuchu wulkanu Eyjafjallajökull, na kilka dni wstrzymano ruch lotniczy w wielu krajach.

wulkan Islandia

Öraefajökull wulkan Islandia
Öraefajökull wulkan Islandia
źródło: wp.pl

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
keriasOptimistaSierściuch Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
keri
Użytkownik
keri

Adminie, wielkie podziękowania za ten portal. To smutne, że pada kolejne niezależne źródło informacji i monitoring Ziemi. Artykuły były ważne, ciekawe i było kameralnie. I tyle było ostatnio zmian w funkcjonowaniu, tyle czasu na nie poświęconego. To jak rozstanie z przyjacielem, z którym widywało się codziennie. Strasznie mi szkoda. Pamiętam słynne czarne tło ekranu, o które sprzeczali się użytkownicy i go bronili przed zmianami 🙂 A czy ktoś inny nie mógłby przejąć czasowo portalu i go dalej poprowadzić? Niedawno padło Tajne Archiwum Watykańskie – źródło znakomitych odważnych artykułów. A jakieś blogi jakiś durnych bab o ciuchach mają super finansowanie partyjne… Czytaj więcej »

as
Gość
as

wielka szkoda, że strona ma być zamknięta /:
to tu codziennie zaglądam, bo przynajmniej dowiaduję się ciekawych rzeczy, których w ogóle nie można znaleźć gdzie indziej.Pozdrawiam admina i pytam czy na pewno trzeba zamknąć ??

Optimista
Gość
Optimista

Kolejny wulkan, który się budzi i który zaśnie. Nie pierwszy i nie ostatni. Informuję się tylko o nielicznych wulkanach, każdego dnia niemal jakiś wulkan o sobie daje znać, a tylko piszę się o wybranych.

Sierściuch
Gość
Sierściuch

Do Admina

Dzięki, dobry Człowieku za kawal dobrej roboty. Jednak, żeby Twoja praca – jest sporo ciekawych artykułów – nie poszła na marne (wyłączenie strony za kilkanaście dni, a na web archive nie zawsze można liczyć), czy jest możliwość, że zamieścisz na jakimś dysku internetowym spakowaną wersję offline portalu? Nie chcę zużywać Twojego transferu, bawiąc się różnymi Teleportami…