Islandia wulkan

Sprawcą zamieszania jest wulkan Öræfajökull. Wulkan roztapia lodowiec o średnicy kilometra pod którym się znajduje a zdjęcia satelitarne pokazują dużą ilość siarki ulatniającej się do atmosfery.

Jak donosi Islandzkie Met Office od miesiąca widać wzrost zagrożenia erupcją wulkaniczną. Roztapia on gruby lodowiec, z którego zaczynają spływać rzeki wody. Dochodzi do tego wiele wstrząsów sejsmicznych w kalderze wulkany co jest spowodowane ruchami magmy tuż pod powierzchnią.

Dane pochodzące z satelit i czujników sejsmicznych wskazują, iż wulkan uśpiony od 1727 roku zaczyna się budzić.

Islandia wulkan

W przypadku erupcji co według  Met Office jest bardzo prawdopodobne może dojść do szybkiego topnienia lodowca, który spowoduje ogromne powodzie na Islandii, a lawa mieszająca się z zimną wodą spowoduje uwolnienie do atmosfery gigantycznych ilości pyłu wulkanicznego co spowoduje paraliż komunikacji powietrznej nawet w Europie.

Władze Islandii ogłosiły żółty alarm ze względu na zbliżającą się erupcję wulkaniczną. Okolice wulkanu zostały zamknięte ze wglądów bezpieczeństwa. Sytuacja jest na tyle poważna, że zakazano nawet wulkanologom na zbliżenie się do wulkanu. Mogą teraz jedynie prowadzić obserwacje przez urządzenia pomiarowe zainstalowane w jego pobliżu.

Według naukowców erupcja może potrwać kilka lat!

Rzeka powstała na skutek budzenia się wulkanu. Niesie ze sobą wielkie bryły lodu
Rzeka powstała na skutek budzenia się wulkanu. Niesie ze sobą wielkie bryły lodu

Ostatnia groźna erupcja innego wulkanu Islandii Eyjafjallajökull spowodowała do zmiany kursu około 100 000 samolotów co spowodowało straty finansowe i gospodarcze na kwotę 4 miliardów funtów.

źródło: dailystar.co.uk

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Rosja upadnie pierwsza. Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rosja upadnie pierwsza.
Gość
Rosja upadnie pierwsza.

Fajny artykuł.